Ekonomik ve finansal sektörde bazı kurum ve kuruluşların yaptığı işlemler bulunmaktadır. Bu finansal kurumların başında ise bankacılık alanında faaliyet gösteren kurumlar gelmektedir. Söz konusu bankalar bazı iş ve işlemler ile komisyon almakta ve faaliyetlerini bu şekilde sürdürmektedir. Elbette bankalar müşterilere sunduğu hizmetin de bir karşılığı bulunmaktadır. Bu karşılığın alınması ile birlikte bankalar iş ve işlem alanlarını genişletmektedir. Son zamanlarda bankalar tarafından en çok hesap işletim ücretleri konusunda değişiklik meydana gelmiştir.

Hesap İşletim Ücreti Nedir?

İnsanların bankalar aracılığı ile yaptıkları işlemlerden kesilen paralardan birisi de hesap işletim ücreti adı altında kesilen paradır. Bankalar kendi banka müşterilerin bankada vadesiz hesap açması neticesinde aldıkları ve bunu belirli bir süre zaman diliminde tekrarladıkları işlem olarak bilinirler. Bankalar vadesiz hesap başvuru sırasında banka müşterilerinden kağıt ve diğer iş ve işlemler adı altında bazı kesintiler yapmaktadır. Bu kesintiler bu kapsama gitmektedir.

İş Bankası Yatırım Hesabı İşletim Ücreti

İş Bankası yatırım hesaplarından hesaptaki mevduata göre işletim ücreti almakta. 2020 yılında güncel oranlar; Yatırımın Türk lirası bazındaki değeri üzerinden üçer aylık dönemlerde %5 BMSW tahsilatı yapılmakta.

İş Bankası Vadeli Hesap Yatırım Ücreti

İş Bankası Türk Lirası vadeli yatırım hesaplarından hesap işletim ücreti almamakta. Ancak burada mevduatın döviz olması, diğer banka hizmetlerini kullanma durumunuza göre ücret alımı yapılabiliyor.

İş Bankası Hesap İşletim Ücreti Nedir?

Ülkemizin en büyük özel bankası olan İş bankası vadesiz hesap sahibi olan kişilerden 6 aylık dönemlerde 100 Türk Lirası olarak belirlemiş olan bedeli müşterilerden tahsil etmektedir. Banka yıllık olarak 200 Türk Lirası işletim ücreti almaktadır. Elbette yukarıda bahsedilen muafiyet durumlarında herhangi bir bedel tahsil edilmemektedir. Müşteri hizmetlerini arayarak güncel muafiyet durumlarını öğrenebilirsiniz, genellikle 1 otomatik fatura ödeme talimatı gibi şeyler yeterli olmaktadır.

İş Bankası öğrenci hesabı işletim ücreti olarak da yine yukarıdaki ücretleri almakta. Ancak öğrenci olduğunuzu gösteren belge ile şubelere başvurduğunuzda bu tutar kısa süre içerisinde tekrar size iade edilmektedir.

Ülkemizde Hesap İşletim Ücreti Alan Bankalar

Günümüzde bankacılık alanında faaliyet gösteren tüm kuruluşlar belirli oranlarda hesap işletim ücretini müşteriden tahsil etmektedir. Elbette bu miktar bankadan bankaya değişmektedir. Özellikle özel bankalardan olan İş bankası bazı durumlarda hesap kesim ücreti almamaktadır. Bu alımın yapılmadığı kişiler bankanın daimi müşterileri, maaşını banka aracılığı ile alan kişiler, otomatik fatura ödeme talebinde bulunan kişilerden hesap ücreti almamaktadır. Fakat İş Bankası belirli bir oranda hesap işletim ücreti almaktadır.