İş Bankası Fon ve Mevduat hesabı yatırım yapmak isteyip birikimini hangi yatırım aracıyla değerlendireceğine karar veremeyenler için iyi bir seçenektir. Bu hesapla birikimlerinizi aynı anda iki yatırım aracıyla değerlendirmeniz mümkündür.

İş Bankası Fon ve Mevduat hesabı bireysel mevduat ürünleri kategorisinde vadeli mevduatlar grubunda yer alan bir birikin hesabıdır. Bu hesap birikimlerinizi avantajlı bir şekilde değerlendirmenize olanak verir. Birikimlerinizi tek yatırım aracıyla değil de iki farklı yatırım aracıyla değerlendirmek istiyorsanız Fonlu Mevduat hesabından yararlanabilirsiniz. Bu hesap hakkında ayrıntılı bilgi almak ve hesabı nasıl açtıracağınızı öğrenmek için yazımızın devamına göz atın.

Birikimlerinizi değerlendirmek için bir yatırım aracı seçmek oldukça zordur. Çünkü çok çeşitli yatırım araçları ve birikim hesapları vardır. Bankalar müşterilerine tek tip birikim hesabı ya da yatırım aracı sunmazlar. Bu nedenle bir yatırım aracı seçmek ve çok çeşitli araçlar arasından sadece birinde karar kılmak çok zordur.

Eğer siz de karar vermekte zorlanıyorsanız İş Bankasına ait olan bir ürüne göz atabilirsiniz. İş Bankası Fon ve Mevduat hesabı size birikimlerinizi değerlendirmeniz için iki yatırım aracını tek hesapta birleştiren bir ürün sunuyor. İş Bankası Fon ve Mevduat hesabı adlı bu hesap türü sayesinde birikimlerinizi iki şekilde de değerlendirebilirsiniz. Bunun için Fonlu Mevduat Hesabı açtırmanız yeterlidir.

Bu hesaba aktardığınız birikiminizin bir kısmı vadeli TL mevduatında ve bir kısmı da yatırım fonunda değerlenir. Birikiminizin ne kadarlık kısmının vadeli TL mevduatında ve ne kadarlık kısmının da yatırım fonunda değerleneceğine siz karar verebilirsiniz.

İş Bankası Fon ve Mevduat hesabından yararlanmak için açtırdığınız Fonlu Mevduat hesabınızda birikiminizin ne kadarını yatırım fonu ile değerlendirmek istediğinize siz karar verirsiniz. Size bu yatırımınız için üç seçenek sunulmaktadır. Bu seçenekler birikiminizin yüzde 10’unu, yüzde 20’sini ya da yüzde 30’unu yatırım fonu ile değerlendirebilmenizdir.

Bu üç orandan birini seçtiğinizde birikiminizin seçtiğiniz kadarlık kısmıyla 829 kodlu İş Portföy Birikim Hesabı Kısa Vadeli Borçlanma Araçları Fonu alınır. Kalan kısmı da vadeli TL mevduatında değerlendirilir. Yani birikiminizin kalan kısmı 32 – 181 gün vade aralığında İş Bankası tarafından belirlenen avantajlı faiz oranlarıyla hesapta değerlendirilir.

Fonlu Mevduat hesabı açtırdığınızda birikiminizin yüzde 10’u ile fon alınmasını tercih ederseniz kalan yüzde 90’lık kısım vadeli TL mevduatında değerlendirilir. Birikiminizin yüzde 20’si ile fon alınmasını tercih ettiğinizde kalan yüzde 80’lik kısın vadeli TL mevduatında değerlendirilir. Eğer birikiminizin yüzde 30’u ile fon alınsın derseniz bu durumda da kalan yüzde 70’lik kısım vadeli TL mevduatında değerlendirilecektir.

Hesap Açtırma Şartları Nelerdir ?

Bu üç seçenekten birini seçerek İş Bankası Fon ve Mevduat hesabından yararlanmanız mümkündür. Fonlu Mevduat hesabı açabilmeniz için en az 50.000 TL’niz olmalıdır. Bu hesapta değerlendirebileceğiniz en yüksek birikim tutarı 10.000.000 TL’dir. İş Bankası Fon ve Mevduat hesabı açmak için banka şubelerinden birini ziyaret etmelisiniz.