İş Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır?

İş Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır?
İş Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır?

İş Bankası EFT iptalinin nasıl yapıldığını bu yazımızda anlattık. Eğer İş Bankasından yanlış kişiye ya da hesaba EFT ile para gönderdiyseniz ya da sadece yaptığınız EFT işlemini iptal etmek istiyorsanız bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için yazımızı okuyun. 

Banka işlemleri son derece dikkat gerektiren işlemlerdir. Bir hesap numarasını ya da IBAN numarasını yanlış yazmanız ya da isimde ve tutarda bir hata yapmanız çok büyük yanlış işlemlerin gerçekleşmesine neden olabilir. Özellikle para transferlerinde yanlış işlemlerin yapılması paranın yanlış kişiye ve yanlış hesaba ulaşmasına neden olabilir. Bu durumda neler yapmanız gerektiğini  bilmeniz gerekir.

Günümüzde bankacılık işlemleri çok kolay ve çok hızlı şekilde yapılabilmektedir. Bankacılık işlemleri gelişen teknoloji sayesinde internet bankacılığı üzerinden ve mobil bankacılık uygulamaları üzerinden yapılabilmekte ve eskisi kadar zaman almamaktadır. Hız, günümüzde hem işlemlerin çabuk yapılması için gereklidir ve hem de insanın düşmanı olabilmektedir. Bu yüzden para transferi yaparken çok dikkatli olmanız ve sayıları kontrol ederek hareket etmeniz gerekmektedir. Eğer EFT yaparken yanlışlık yaparsanız ve bu işlemi iptal etmek isterseniz, neler yapmanız gerektiğini de bilmelisiniz. Bu yazımızda İş Bankası EFT iptalini nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.

İş Bankası hesabınızdan başka bankada bulunan bir hesaba para aktarmak için EFT yaparsınız. Bu işlemi mesai saatleri içinde yaparsanız işleminiz en fazla on beş dakika sürecektir. Bu da son derece kısa bir süredir. Ancak EFT işlemini yanlış yapmanız durumunda para başka hesaba aktarılacağı için bu süre fazla kısa gelecektir. Neticede endişelenirsiniz ve işlemi çabucak iptal etmek istersiniz.

Eğer işlemi yanlış yaptığınızın farkına çabucak varırsanız işlemi daha çabuk iptal edebilirsiniz. Bu da lehinize olacaktır. EFT işleminde bir yanlışlık yaptığınızı fark ettiğiniz anda İş Bankası müşteri hizmetlerini aramanız gerekir. Müşteri temsilcisi size EFT ile gönderdiğiniz paranın karşı bankaya ulaşıp ulaşmadığını söyleyecektir. Eğer para karşı bankaya ulaştıysa İş Bankası paranızı size iade etmek için iptal talebini karşı bankaya iletecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Avans Hesap Nasıl Kullanılır?

Bu durumda karşı banka sizin parayı gönderdiğiniz kişiden teyit alacak ve paranızı size iade edecektir. Bu işlemin sonuca daha hızlı ulaşması için karşı bankanın müşteri temsilcisini arayabilirsiniz. Ancak parayı gönderdiğiniz kişi bu süre zarfında parayı hesabından çekmişse durumu mahkemeye taşımanızın zorunlu olduğunu da bilmeniz gerekmektedir.

Eğer gönderdiğiniz para karşı hesaba ulaşmamışsa ve işleminiz işlem havuzunda ise İş Bankası müşteri hizmetlerini aradığınızda işleminiz iptal edilecek ve paranız iade edilecektir. EFT işlemini, EFT saatleri dışında yaptıysanız İş Bankası internet bankacılığına ya da İş Bankası mobil bankacılık uygulamasına yani İş Cep uygulamasına giriş yapmalı ve Para Transferleri bölümünden EFT işlemlerine girerek henüz gerçekleştirilmeyen EFT işleminizi bulmalısınız. Buna tıkladığınızda EFT işlemini iptal edebilirsiniz. Eğer işlem gerçekleştirilmişse ya da gözükmüyorsa İş Bankası müşteri hizmetlerini aramanız gerekecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.