Bankalarda kullandırılan kredi türleri arasında yer alan ipotekli krediler daha kolay şekilde ve yüksek tutarlı kredi kullanmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Kolay kredi kullanmak isteyen ya da düşük kredi notu ortalaması nedeni ile kredi kullanmakta zorlanan kişilere hitap eden bu kredi paketinde kredi kullanmak istiyorum diyen kişi bankaya ipotek göstermekte ve bunun karşılığında kolay bir şekilde kredi onayı alabilmektedir.

Banka kullandırdığı kredinin karşılığında ipotek teminatı aldığı için kredi geri dönmese de bu teminat üzerinden kullandırdığı krediyi tahsil edeceği için genelde kolay bir şekilde kredi onayı vermeyi tercih eder. Burada önemli olan kişinin sağlam, değerli ve kolay paraya çevrilme kapasitesi olan bir teminat gösterebilmesidir.

İpotekli kredi şartları normal kredi şartları ile birebir aynıdır. Burada ipotekli kredi kullanmanın tek avantajı kişinin daha kolay kredi onayı alınmasını kolaylaştırmasıdır. Ancak ipotek konulacak olan taşınmazın tapusunun üzerine ipotek koyma ücreti tahsil edilmesi, borcun bitmesinin ardından ipotek kaldırma yazısı ücreti ödenmesi gibi ek masrafların tahsil edilmesi gibi olumsuzluklar da bulunmaktadır.

Kredi kullanmak isteyen kişilerin kullanımlarına sunulan oldukça geniş kredi seçenekleri bulunmaktadır. Bu kredilerin bir bölümü teminatsız olarak kullandırılırken bir bölümü de teminatlı krediler olarak kullandırılmaktadır. Özellikle de yüksek tutarlı krediler ile düşük kredi notu olan kişilerin talep ettikleri kredi paketleri için ipotek karşılığı kredi kullanımı uygun bulunmaktadır.

İpotek Karşılığı Konut Kredisi

Bazı kredilerde ipotek zorunlu görülmezken bazı kredi paketlerinde ise ipotek zorunludur. Örneğin ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişiler için ipotek karşılığı kredi zorunlu görülmezken konut kredisi paketlerinde ise ipotek zorunludur.

İpotek karşılığı konut kredisi tüm konut kredilerinde zorunlu olup tamamına konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin ikinci bir taşınmazın da ipoteğini bankaya vermeleri gerekir. Konut kredilerinde ipotek uygulamasının zorunlu tutulmasının en önemli nedeni bu kredilerin hem çok yüksek tutarlı hemde uzun vadeli olmasıdır. Bu nedenle bankalar ek teminatlar alarak batık kredi riskini mümkün olan en düşük seviyeye çekmeye çalışmaktadır.

İpotekli İhtiyaç Kredisi

Özellikle de düşük kredi notuna kredi kullanmakta zorlanan ya da yüksek tutarlı krediler kullanmak isteyen kişiler için bankalar ipotekli ihtiyaç kredisi kullandırmaktadır. Bu sayede kredi onayı alınması daha da kolaylaşmakta aynı zamanda kredi kullanılabilecek olan tutarda yükselmektedir.