İpotekli Kredi Nedir, Nasıl Alınır?

İpotekli Kredi Nedir, Nasıl Alınır

Bankaların kullandırdığı kredi türlerinden biri de ipotekli kredi paketleridir. Peki, ipotekli kredi nedir, nasıl alınır? Kredi başvuru formu dolduran kişinin kredi onayı alabilmek için taşınmaz ipoteği gösterdiği tüm kredi türleri ipotekli kredi olarak kabul edilmektedir.

Konut Kredisi İpotek 

Bazı kredilerde ipotek zorunlu olup konut kredisi bu tip krediler arasında yer almaktadır. Son derece yüksek tutarlı krediler olmasının yanı sıra uzun vadeli krediler olması da konut kredisi riskini yükseltmesi bankanın kredi kullanılmak istenen konutun tapusu üzerine ipotek koyarak kendisini güvence altına alma isteği duymasına neden olmaktadır.

İpotekli konut kredisi paketlerinde konut borcu ödenmezse ya da konut kredisi kullanan kişinin vefat etmesi durumunda borç devralınmadığı durumlarda konut kredisi ipotek hakkı devreye sokulmakta ve ipotek gösterilen taşınmaz satılarak bu tutardan bankanın alacağını tahsil etmesi sağlanır.

İpotekli İhtiyaç Kredisi 

İhtiyaç kredisi paketlerinde ihtiyaç kredisi onayı alabilmek için kişinin taşınmaz tapusu sunması durumunda ipotekli ihtiyaç kredisi kullanımı söz konusu olmaktadır. Genelde düşük kredi notuna kredi onayı alamayan kişiler kredi reddi yaşamamak için bankaya güvence sunarak onay almaya çalışmaktadır. Yine buna ek olarak yüksek tutarlı ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerde ipotekli ihtiyaç kredisi paketlerini tercih edebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   İnternetten Anında Kredi

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.