Yüksek tutarlı ve uzun vadeli kredi kullanmak isteyen, kredisini en kolay yoldan ipotekli olarak alabiliyor. Bankalar tarafınca güven teşkil etmesi açısından, yüksek tutarlı ve uzun vadeli krediler çoğu zaman kişinin başvurusu sonucunda kredinin onayının alınabilmesi için, kişiden ipotek göstermesi istenir.

Kullanmak istediğiniz ihtiyaç kredisi tutarınız limit üstü olması ve yasal düzenlemelerin kredi vadesine 60 ay kadar maksimum bir süre tanıması nedeni ile bankanızca bu krediniz özel krediler kapsamında yer alacağı için kredi tutarınızın yüksek vadesini de uzun tutabilmek açısından bankanız tarafından sizden bir gayrimenkulünüzü ipotek göstermeniz istenir.

İpotekli kredi kullanırken izlenecek yollar nelerdir?

İpotekli kredi kullanımı için gereken ilk olarak bankaya ipotek için gösterilecek bir gayrimenkul olmasıdır. Gayrimenkulün tapusu ve borcu olmadığına dair belge ile bankaya müracaat edilir. Banka ilk olarak KKB (Kredi Kayıt Bürosu) skorunuzu sorgular ve geçmişten bugüne kullandığınız ürünleriniz ve ödeme şekillerinizin uygunluğuna bakar. Banka tarafından olumlu sonuç alındığı takdirde ipotek vermek istediğiniz gayrimenkulünüz banka eksperi tarafından incelenerek değeri belirlenir ve ekspertiz değeri bankaya bildirilir.

İpotekli kredinin faydası nedir?

İpotekli kredi denilince akıllara risk teşkil ettiği geliyor. Fakat ipotekli kredi birçok konu da kolaylık sağlıyor. Aslında yüksek tutar da yatırımlar için kullanılmak açısından cazip bir teklif. Doğru kullanıldığı takdirde faydaları oldukça büyük. Örneğin bir iş yeri açtınız fakat eksiğiniz çok ve yüksek tutar da paraya ihtiyaç duyuyorsunuz.

Bunun için bankadan kredi talebinde bulunduğunuz takdirde tutar yüksek olacağı için vadesini de uzun tutmak istiyorsunuz. Öyle ise; bankaya bir gayrimenkulünüzü ipotek göstererek bu krediyi alırsınız ve bütçenizi sarsmayacak şekilde kredinizi küçük taksitler halinde geri ödeme imkânına sahip olursunuz.

İpotekli kredinin ne gibi zararları olur?

İpotekli kredide ipotek göstereceğiniz gayrimenkulün değerinin %50 ila %70’i arasında ipotekli kredi kullanabilirsiniz. Bu krediyi ödeyememeniz durumunda banka tarafından hakkınızda yasal işlemler başlatılır. Bu yasal işlemler doğrultusunda geri ödemesinde sorun yaşadığınız ipotekli kredi ürününüzün tahsil edilmesi için ipotek olarak göstermiş olduğunuz gayrimenkulün ilk olarak satışa çıkarılması ve gayrimenkulünüzün icra yolu ile değerinin de altında satılması ile banka tarafından kullandığınız ve geri ödeyemediğiniz ipotekli kredinizin borcu ödenmektedir.

İpotekli kredi kullanmak için gereken evraklar nelerdir?

İpotekli kredi başvurusu ipotek gösterilecek gayrimenkul olmalıdır. Günümüzde bazı bankalar tarafınca taşıtlar üzerinden de ipotekli kredi kullanılabiliyor. İpotekli kredi kullanmak için başvuru esnasında gereken belgeler; kredi alacak kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgâh belgesi, gelir belgesi ve ipotek gösterilecek gayrimenkulün tapusu ve borcu olmadığına dair belge.

Bu belgeler ile başvuru yapıldığı takdirde banka tarafından incelenerek bankanın da onay vermesi durumunda ipotekli kredinizi gayrimenkulünüzü ipotek altına aldırarak uygun vade ve ödeme seçenekleri ile kullanılır.Günümüzde gayrimenkul sahibi olan ve zaman zaman yüklü tutarlar da paraya ihtiyaç duyan kişiler gayrimenkullerini satarak ihtiyaçlarını gidermek yerine gayrimenkullerini banka ipoteği altında tutarak bankanın vereceği kredi ile ihtiyaçlarını gideriyorlar. Bu kredileri uzun vadeli taksitlendirmeler sonucu bankaya geri ödüyorlar. Böylece hem o anlık maddi ihtiyaçlarını karşılıyorlar hem de gayrimenkulleri yine kendilerinde kalıyor.