İpotekli Konut Satışı Nasıl Yapılır?

Bir taşınmazın herhangi bir borca karşılık teminat gösterilmesi durumunda ilgili taşınmazın tapusunun üzerine ipotek konulmaktadır. Yasal olarak üzerinde ipotek bulunan bir taşınmazın satışını engelleyen hiçbir yasa ya da uygulama bulunmamaktadır. Peki, ipotekli konutun satışı nasıl yapılır?

İpotekli Daire Satılabilir Mi?

Satan kişi açısından ipotekli dairenin satışı konusunda hiçbir sınırlama söz konusu değildir. Yani bir taşınmaz tapusunun üstünde ipotek bulunmasına rağmen satılabilmektedir.

İpotekli Ev Satışı Nasıl Olur?

İpotekli evin satışı da aynı normal ve satışı gibidir. Tapuyu devredecek olan kişi ile tapuyu devralacak kişi ilgili tapu dairesini ziyaret ederek satış işlemlerini başlatır. Bu işlem esnasında tapu dairesi yetkilisi tapuyu devralacak olan kişiye bu taşınmaz üzerinde ipotek olduğuna dair hatırlatmada bulunur ve kişi bunu kabul ettiğini beyan ederse tapu devri gerçekleştirilir.

İpotekli Ev Alma Riskleri 

Üzerinde ipotek olan evin satın alınması bu evi satın alan kişi için her zaman büyük bir risk anlamına gelir. Çünkü konulan bu ipotek sonucunda ilgili borcun zamanında ödenmemesi durumunda alacaklı olan kişi ya da kurumun taşınmazın satışını gerçekleştirme hakkı her zaman vardır. Bu da parasını ödeyerek satın aldığınız evinizi her zaman için kaybetme riskinizin bulunduğunu gösterir.

Banka İpotekli Evi Nasıl Satılır?

Evin üzerine ipotek koyan kurumun banka olması durumunda banka alacağını tahsil edemediği durumda satışı ihale yoluyla gerçekleştirir. İhaleye çıkılır ve bankadan ipotekli evin satışı için ilan verilir. Bu ilan üzerinden yapılan başvurular değerlendirilir ve belirlenen taban fiyat üzerinden satış açılarak en yüksek fiyatı veren kişiye evin satışı gerçekleştirilir. Banka bu tutar üzerinden alacağını tahsil ederek kalan tutar bulunması durumunda kişinin hesabına kalan kısmı yatırarak krediyi kapatır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.