Bankalardan ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilere sunulan kredi türlerinden biri de ipotekli ihtiyaç kredisi paketleridir. Bu kredi paketinin en önemli özelliği düşük kredi notu olanlara kredi kullanma imkanı sağlamasıdır. Yine yüksek tutarlı kredi kullanmak isteyen kişilerin de bu kredi türüne başvuruda bulunmaları durumunda daha kolay kredi kullanma imkanı bulunmaktadır.

Ancak diğer ihtiyaç kredisi masrafları ile kıyaslandığında ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusu için gerek ipotek koyma gerekse de ipotek kaldırma gibi ekstra masraflar tahsil edildiği için daha yüksektir. Bu nedenle kişinin normal ihtiyaç kredisi kullanabileceği durumlarda ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusu için form doldurması gereksizdir. Zaten ipotekli kredi olsa da 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanımına izin verilmemekte olup yine en yüksek 36 ay vadeli kredi kullanılabileceği için uzun vadeli ihtiyaç kredisi kullanmak gibi bir nedenle bu tip kredi başvurusunda bulunulmasına gerek yoktur.

İpotekli ihtiyaç kredisi başvurusu için kişinin ipotek koyduracağı taşınmazın tapusu ile beraber kredi kullanmak istediği banka şubesini diğer ihtiyaç kredisi başvuru evrakları ile ziyaret etmeleri yeterli olacaktır. Bu başvuruda banka kredi notu sorgulaması başta olmak üzere kredi kullanmak istiyorum diyen kişinin aylık geliri gibi farklı kriterlere bağlı olarak kredi onayı ya da kredi red kararı verecektir.