60 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerin pek çoğu çözümü ipotekli ihtiyaç kredisi kullanmakta bulmaktadır. Ancak yapılan yeni düzenlemeler ile beraber 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi ya da ihtiyaç kredisinde 60 ay vade uygulanması kesinlikle mümkün değildir.

Çünkü Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından alınan karar gereği ihtiyaç kredisinde vade 36 ay ile sınırlandırılmaktadır. Yani hiçbir banka hangi koşul altında olursa olsun kişi ihtiyaç kredisi kullanmak istiyor ise sadece 36 ay vadeli kredi kullandırabilir. Yani 48 ay vadeli kredi veren bankalar bulunmadığı gibi ipotekli ihtiyaç kredisi için de aynı durum söz konusudur.

İpotekli ihtiyaç kredisi veren bankaların tek amacı yüksek tutarlı kredi kullanmak isteyen kişilere ihtiyaç duydukları kredi tutarını kullanma imkanı sunmaktadır. Yine düşük kredi notu nedeni ile kredi reddi kararı çıkan kişilerin de ipotekli kredi başvurusunda bulunmaları durumunda kredi onayı alma şansları artar. Yani yaygın kanının aksine ipotekli ihtiyaç kredisi, uzun vadeli ihtiyaç kredisi kullanılmasını değil sadece yüksek tutarlı kredi kullanılmasını ya da kredi notu düşük olanlara kredi kullanım imkanı sağlanmasıdır.