Uzun vadeli ihtiyaç kredisi kullanılması durumunda aylık ödeme tutarlarının daha da düşmesi nedeni ile pek çok kişi 60 ay vadeli kredi kullanmak istemektedir. Ancak Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu tarafından yapılan düzenlemeler sonucunda ne yazık ki 60 ay vadeli kredi kullanma fırsatı sadece konut kredisi ve taşıt kredisi paketlerinde verilmektedir.

Yani 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanımı kesinlikle mümkün değildir. Bu nedenle 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi veren bankalar ilanları kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Kullanılan kredi türü ipotekli ihtiyaç kredisi olsa dahi yine de en fazla 36 ay vadeli kredi kullanımına izin verilir. Yani ipotekli ihtiyaç kredisi 60 ay vade ile kullanılamamaktadır.

Daha önceden 60 ay vadeli kredi Vakıfbank tarafından sıklıkla kullandırılan krediler arasında yer alsa da artık günümüzde ne yazık ki bu bankada da sadece taşıt kredisi ve konut kredisi başvurularında sadece 60 ay vadeli kredi kullanımına onay verebilmektedir. Bu nedenle ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunurken en fazla 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanımına izin verilebilmektedir. 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi veren bankalar 2016 yılında yine BDDK tarafından engellenmektedir.