Bankalardan kolay kredi kullanmak isteyen ya da yüksek tutarlı kredilerde onay almakta zorlanan kişilerin tercih ettikleri ipotekli krediler çok sık tercih edilmektedir. Peki, ipotek karşılığı kredi ödenmezse ne olur?

İpotekli Kredi Ödenmezse Ne Olur?

Bankanın kredi kullanımı esnasında ipotek istemesinin en önemli nedeni kredi borcunun vadesinde ödenmemesi durumunda elinde bir teminat olmasını istemesidir. Bu teminat alacağın riske girmeden tahsil edilmesi için bankanın elinde bulundurduğu bir güvencedir. İpotekli ihtiyaç kredisi kullanan ve kredi borcunu son ödeme tarihi geçmesine rağmen ödemeyen kişilerin karşı karşıya kalacakları en büyük sorun bankanın ipotek hakkını kullanmasıdır.

İpotek kredisi kullanan ve borcunu ödemeyen kişinin bu tavrı karşısında banka ipoteği kullanarak tapunun ait olduğu konutu satma yoluna gidebilmektedir. Bankadan satılık daire ve taşınmaz ilanları yoğun ilgi gördüğü için bu satışlar kısa sürede tamamlanmakta, banka elde edilen satış gelirinden alacağını tahsil etmekte ve üzerine para kalması durumunda da bu tutarı müşterisine iade etmektedir.

İpotekli borcun vadesi geçmesine rağmen ödenmemesi durumunda karşı karşıya kalacağınız en ağır yaptırım ipotekli taşınmazın satılmasıdır. Banka bu taşınmazı satmak için üzerine ipotek şerhi koyduğu için tüm yasal yetkiye sahiptir ve ipotek hakkı ile satış işlemlerine hemen başlayabilir. Bu durumda bankanız ile iletişime geçerek satışın durdurulması için talepte bulunabilir, borcu ödemek için ise 72 ay yapılandırma başvuru formu doldurabilirsiniz.