Hızlı bir yükseliş gerçekleştiren IOTA, diğer kripto para birimlerine göre farklı teknolojiler kullanarak ön plana çıkmayı başardı. IOTA, 2015 yılında kurulmuş olan, açık kaynak kod yazılımı ile üretilen dijital para birimidir. Bu dijital para, Blockchain yerine, DAG ( Directed Acyclic Graph) teknolojisini kullanır.

IOTA, makineler arasında haberleşme ve ödeme teknolojilerinde kullanılmak üzere geliştirilmiş ve işlemleri ücretsiz yapan bir sistemdir. IOTA,  merkezi olmayan, ölçeksiz, modüler ve işlem ücreti olmayan bir kripto para birimidir. Sistemin eş zamanlı olarak yapabileceği işlem sayısında bir sınır yoktur ve işlemler hızlıdır. IOTA, dolaşımdaki en büyük dördüncü kripto paradır. IOTA’nın en küçük birimi, Yunan alfabesinden alınan bir harften esinlenerek Lota olarak adlandırılmıştır. Bitcoine alternatif olarak çıkan dijital paralardan bir tanesidir.

Daha hızlı, daha güvenli ve verimli bir işleyişe olanak sağlıyor. IOTA’nın sistemine tangle yani arapsaçı denilmektedir. Bu sistemde transfer gerçekleştirmek için, rastgele seçilen iki transferin onaylanması gerekiyor. Bu onaylama süreci ağı her türlü saldırıya karşı koruyor. IOTA, blockchain tabanlı kripto paralara göre, ölçeklenebilir, merkezsiz, modüler ve düşük işlem ücreti ile daha fazla avantaj sağlamaktadır.

DAG (Directed Acyclic Graph)

Blockchain zinciri gibi birbirine sıralı bir şekilde bağlı olmasından ziyade, her elemanın birbiriyle tek yönlü ilişki içinde olmasına olanak tanır. Yani klasik blok zincirinde bir noktadan diğer bir noktaya gidebilmenin tek bir yolu varken, DAG için birden fazla yol vardır.

Tangle Nedir?

IOTA, blockchain sistemini kullanmamaktadır. Kullandığı sistem tangle yani kördüğüm sistemidir. Tangle sistemi, işlemlerin paralel olarak işlenmesini sağlar. Tangle, blockchainden iki yolla ayrılır. Bunlardan birincisi tangle’in işlemleri paralel olarak yapması ve yüksek işlem çıktısı elde etmesidir. Bu da işlemlerin hızlı tamamlanacağını göstermektedir. İkinci olarak ise, Bitcoinde madenciler ile kullanıcılar ayrışmış varlıklar olduğundan, madencilere ödenen blok ödülleri kullanıcılardan kesilmektedir. Ancak, Tangle sisteminde bu ayrışmadan söz edilemez. Burada kullanıcılar diğer işlemlere onay veren madencilerdir.

IOTA Nasıl Satın Alınır ve Satılır

IOTA Nasıl Satın Alınır ve Satılır

IOTA’nın Tarihçesi

David Sonstebo, Sergey Ivancheglo, Dominik Schiener ve Dr. Serguei Popov tarafından kurulmuştur. Çok kısa sürede piyasada dolaşmaya başlamıştır. IOTA 2017 yılında 10 milyon dolar değerinde bir ekosistem duyurusu yapmıştır. Daha sonra borsaya girmiş ve b ir girişim sermaye şirketi IOTA’ya ilk yatırımı yapmıştır. Daha sonra Londra merkezli bir şirket IOTA ile ödeme kabul ettiklerini duyurmuştur.

IOTA Hakkında Önemli Detaylar

İnternet günlük yaşamın olmazsa olmazlarından biri olmuştur. Akıllın sistemlerin artması ile bu tür sistemler arası para transferi de sorun halini almıştır. Bu gereklilik karşısında IOTA isimli para birimi ortaya çıkmıştır. Bu para birimi sayesinde internet üzerinden makineler arasındaki güvenli ve hızlı ödemeyi ve iletişimi sağlıyor. Bu yüzden oldukça büyük bir öneme sahip olmuştur. Blockchain sistemi doğrusal bir sistemdir. Burada verilerin kayıtları sürekli üst üste eklenerek depolama alnının dolmasına ve şişmesine sebep oluyor.

IOTA’ da ise bu duruma çözüm getirilmiş durumda ve bu yüzden de tercih edilmektedir. Transfer işlemlerinde herhangi bir ücret ödenmemektedir. Genellikle kullanıcı sayısının artması diğer dijital para birimlerinde hızı azaltırken, burada kullanıcı sayısının artması hızı da aynı oranda arttırıyor. IOTA tarafından oluşturulan pazaryeri, her türlü veriden para kazanmak üzere kurulmuştur. Bu pazardaki verileri almak için küçük bir ücret ödeyip, daha sonra bu verileri işledikten sonra yine küçük bir ücret karşılığı satmak, işte IOTA’nın yapmaya çalıştığı şey tam da budur.

IOTA Para Birimleri Nelerdir?

En küçük hesap birimi, Yunan alfabesinden alınan Lota harfinden gelmektedir. Diğer hesap birimleri ise Lota kelimesinin başına ön ekler konularak türetilmiştir. 1 milyon IOTA, Megalotayı ifade eder. Kilolota, bin IOTA, Megalota, 1 milyon IOTA, Gigalota, 1 milyar IOTA, Teralota, 1 trilyon IOTA ve Peralota, 1 kentilyon IOTA para birimlerinden oluşur.

IOTA Fiyatları Neden Yükseliyor?

IOTA, kripto paralar arasında birden yıldızı parlayan bir para birimidir. İki günde % 120 fiyat artışı göstermiş ve artmaya devam etmektedir. 8 milyar dolar piyasa değerini aşmıştır. IOTA’nın değerindeki yükselişle birlikte işlem hacmi de artmıştır. Küresel ölçekli firmaların ortaklığı sayesinde bu para pirimi hızlı bir şekilde artış göstermiştir.

IOTA Nasıl Satın Alınır ve Satılır

IOTA Nasıl Satın Alınır ve Satılır

IOTA Nasıl Çalışır?

Sistemin çalışma mantığı şu şekildedir. Bir işlemin gerçekleşmesi için, diğer işlemlerin onaylanması gerekir. Bu sayede bir işlem gerçekleştiren kullanıcılar güvenliğe katkı sağlarlar. Tangle açık kaynak kodu ile her bir veri transferini, her biri iki önceki işlem tarafından onaylar. Bu sayede sistemdeki işlem sayısı arttıkça, sistem daha hızlı ve güvenli hale gelmektedir. Toplam piyasa değeri 12 milyar doları geçmiştir. Günlük işlem hacmi ise 2 milyar dolardır. Yatırımcılar için uzun vadeli olarak düşünülmesi gereken bir para birimidir. IOTA’da madencilik olmadığı için, kimse ödül almaz ve kimse işlem ücreti ödemez. Gerçek nano ödemeleri mümkün kılan bir teknolojidir.

IOTA Şifreleme Sistemi Nedir?

IOTA, karma tabanlı şifreleme kullanır. Karma tabanlı imzalar, eliptik eğri kriptografisine göre daha hızlıdır. Bitcoin bloğu genellikle saldırılara karşı zayıftır. Ancak, IOTA sistemi, saldırılara karşı daha güçlü bir yapıya sahiptir.

IOTA Sisteminin Veri Pazarı Nedir?

IOTA sistemi kamuya açık bir pazar sistemi kullanır. Buradaki amaç, günlük oluşan ve sürekli büyüyen 2,5 kentilyon baytlık veri için patlayan pazarı paraya çevirmektir. Proje, Bosch, Deutsche Telekom, Airbus, Cisco, Microsoft, Samsung, Fujitsu gibi küresel çapta büyük 20 kadar kuruluşun katılımı ile toplanmıştır. Veri pazarı, bağlı bulunan cihazlara, güvenli bir şekilde işlem yapma, alış veriş ve veri imkânı sağlar.

IOTA’nın Avantajları

IOTA ile yapılan işlemlerde herhangi bir ücret ödenmediği için birçok kripto para biriminden ayrılmaktadır. Bu ağda tüm doğrulama işlemlerini kullanıcılar yaptığı için minerlara gerek kalmıyor ve çok hızlı bir şekilde doğrulama gerçekleşiyor. Tangle sisteminin kriptosu, kuantum bilgisayarlar ile bile çözülemeyecek kadar güvenli bir yapıya sahiptir.

IOTA Nasıl Satın Alınır?

Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsaları üzerinden IOTA almak şu an için mümkün değil. Ancak bunun için öncelikle Bitcoin almak gerekir ve daha sonra bu Bitcoinler IOTA ile değiştirilebilir. Yurtiçi sitelerden havale yöntemi ile yurtdışı sitelerden de kredi kartı ile Bitcoin alınır. Daha sonra IOTA’nın satıldığı sınırlı sayıdaki sitelerden biri olan Binance’ye transfer edilir. Buradan da Bitcoinler karşılığında IOTA alınır.

IOTA Nasıl Satılır?

IOTA’yı satmak için öncelikle ne karşılığı satılacağını belirlemek gerekiyor. Binance üzerinden işlemler yapılabilmektedir. Bu site alışverişler üzerinden binde 1 oranında komisyon almaktadır. Bu işlem için öncelikle Binance Exchange sayfasından üst kısmından BTC (Bitcoin) seçeneği seçilir. Daha sonra grafiğin altında bulunan Sell IOTA bölümündeki Price yazan kutucuğa satmak istenilen fiyat girilir. Amount kutusuna da kaç adet IOTA satılacağı yazılır. En alt tarafta bulunan Total kutucuğunda BTC miktarı yazar. Daha sonra Sell IOTA yazan yere tıklanır ve satış emri girilir. Fiyat istenilen seviyeye geldiğinde sistem otomatik olarak satışı gerçekleştirir.

ADIM ADIM IOTA SATIN ALMA VE YATIRIM YAPMA

IOTA yatırımı nasıl yapılır?

Internet of Things (IoT) olarak adlandırılan “Nesnelerin İnterneti” teknolojisi, gelecek yıllarda hayatımıza tam manasıyla entegre olmaya başlayabilir. En kıymetli altcoinler arasında gösterilen IOTA da nesnelerin internetinin kullanacağı para birimi olarak gösteriliyor. Bu sebepten olsa gerek, birçok yatırımcı Bitcoin’den çok IOTA’ya yatırım yapma eğiliminde.

Eğer siz de IOTA satın almak istiyorsanız, bunu nasıl yapabileceğinizi hemen öğrenebilirsiniz. Hazırsanız başlayalım!

Öncelikle üzülerek belirtmek gerekir ki, bu yazı yayına girdiğinde hiçbir Türk borsasında IOTA işlem görmüyordu. Dolayısıyla yapılması gereken Paribu, BTCTurk, Bitturk, Koineks veya Koinim gibi bir BTC borsası üzerinden alım yapıp BTC’yi yabancı borsalara transfer etmek oluyor.

Hangi yabancı borsadan IOTA alınmalı?

Cex.io, Binance, Bitfinex gibi birçok yabancı borsada IOTA başta olmak üzere akla gelebilecek hemen her altcoin’i satın alabilmeniz mümkün. Üyelik onaylatmadan 2 BTC’ye kadar işlem yapabilmeyi sağlayan Binance’yi kullanmanız tavsiye edilir.

Binance’ye para aktarmadan önce…

Yalnız burada şöyle bir dezavantaj var. 100 TL’lik bir BTC transferi yapmak istediğinizde Paribu 0.00050000 BTC’lik bir aktarım ücreti kesiyor. Bu da yaklaşık 39-40 TL ediyor. Bu masrafı kısmak için Dash, Litecoin veya Ethereum bozdurabilirsiniz. Kullandığınız borsanın aktarım ücretlerini mutlaka kontrol edin.

Öte yandan Binance’de BTC’yi IOTA’ya çevirmek istediğinizde de en az 0.001 BTC bozmanız gerek. Bu da 80 TL’ye tekabül ediyor. Bu kriterleri göz önünde bulundurarak hareket etmenizde fayda var, aksi takdirde hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Binance’ye üye olmak

Bu bağlantıyı takip ederek Binance’in kayıt formuna ulaşabilirsiniz. Şifrenizin içinde büyük harf geçmeli en az 8 karakter uzunluğunda olmalıdır. Kayıt ol butonuna basmanızla birlikte sistem sizin robot olup olmadığınızı test edecektir.

IOTA yatırımı nasıl yapılır adım 1

IOTA yatırımı nasıl yapılır adım 1

Yapbozu tamamladıktan sonra e-posta hesabınıza gelen onay bağlantısına da tıklamanız gerekecek.

Hesabınız onaylandığını belirten ekran aşağıdaki gibidir. Login yazısını takip ederek sisteme giriş yapabilirsiniz.

IOTA yatırımı nasıl yapılır adım 2

IOTA yatırımı nasıl yapılır adım 2

Sizi karşılayacak olan bu ekran iki aşamalı oturum yapma imkânı sunar.

IOTA yatırımı nasıl yapılır adım 3

IOTA yatırımı nasıl yapılır adım 3

Şimdilik “Skip for now” yazısına tıklayıp bu işlemi erteleyebilirsiniz.

Paribu’daki BTC/ETH’yi Binance’ye aktarmak

Paribu’dan TL karşılığı satın aldığımız BTC veya herhangi bir altcoin’i Binance’ye aktarmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekiyor.

1- Binance’de oturum açtıktan sonra sağ üst köşedeki Funds > Deposit Withdrawals’ı seçin.

IOTA yatırımı nasıl yapılır adım 5

IOTA yatırımı nasıl yapılır adım 5

Burada karşınıza Binance’de işlem gören tüm coinler listelenecektir. Biz Bitcoin aktaracağımız için BTC – Bitcoin başlığının sağında yer alan Deposit yazısına tıklayacağız. Hemen aşağıya açılan alanda ise BTC çekimi yapmak için bize verilen cüzdan adresi yer alacak. Bu karışık kodu kopyalayalım.

IOTA yatırımı nasıl yapılır adım 6

IOTA yatırımı nasıl yapılır adım 6

2- Paribu’ya giriş yapıp BTC İşlemleri menüsünden Bitcoin Çekme sekmesini açın. ( Eğer paribu.com hakkında bilginiz yoksa buradaki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. ) Cüzdan Adresi yazan kısma Binance’de kopyaladığımız karışık metni yapıştıralım ve çekmek istediğimiz Bitcoin miktarını girip “Bitcoin Çek” butonuna basalım.

IOTA yatırımı nasıl yapılır adım 7

IOTA yatırımı nasıl yapılır adım 7

Hepsi bu kadar. Artık tek yapmanız gereken aktarım işleminin doğrulanmasını beklemek. Bu yoğunluğa göre 1-2 saat veya daha fazla da sürebilir.

Binance’deki BTC’yi IOTA’ya çevirmek

Binance’in anasayfasında BTC ve ETH borsalarını ayrı ayrı görüntüleyebilir, her iki birim karşılığı IOTA satın alabilirsiniz. IOTA/BTC veya IOTA/ETH bağlantılarından IOTA/BTC olanını seçelim mesela.

IOTA yatırımı nasıl yapılır adım 8

IOTA yatırımı nasıl yapılır adım 8

Açılan sayfada IOTA’nın yükseliş ve iniş grafiklerini görüntüleyebilirsiniz.

IOTA yatırımı nasıl yapılır adım 8

IOTA yatırımı nasıl yapılır adım 8

“Buy IOTA” kutucuğundan BTC karşılığı IOTA alım emri oluşturabilirsiniz.

IOTA yatırımı nasıl yapılır adım 9

IOTA yatırımı nasıl yapılır adım 9

IOTA’larınızı satıp BTC’ye çevirmek istediğinizde de “Sell IOTA” kutucuğundan işlem yapabilmeniz mümkündür.