İçindekiler

Günümüzde artık birçok kişinin tercih ettiği internetten alışveriş günden güne yaygınlaşmaktadır. İnternet üzerinden alışverişte ödeme seçeneği olarak ise en çok kredi kartı ile ödeme tercih edilmektedir. Ödeme yaparken güvenilir bir siteden mi yaptığınız herkesin aklına takılan bir sorudur.

Güvenilir Alışveriş Sitesi Ne Demek?

Güvenilir alışveriş sitesi satıcı şirketin sizin için oluşturduğu güvenlik duvarıdır. En önemli site güvenliği SSL sertifikasıdır. SSl sertifikası; internet ortamında yapacağınız alışverişte sizin için bir güvenlik duvarı oluşturmaktadır. Bu sertifikaya sahip internet sitelerinden yapacağınız bütün alışveriş kayıt altına alınmaktadır.

Bu işlemde yapacağınız ödemede bankadan alacağınız onay sonrası alışverişiniz tamamlanmaktadır. SSl sertifikasına sahip olmayan internet sitelerinde hiçbir banka sanal post kullanımını sağlamamaktadır. İnternetten yapacağınız alışverişte işlemleri yapacağınız cihazınızın size ait olması önemli bir ayrıntıdır. İşlemlerinizi yaparken girmiş olduğunuz kişisel bilgileriniz hiçbir zaman kayıt altına alınmaz.

Güvenilir site nasıl anlaşılır?

İnternet ortamında sayısı artık milyonlara ulaşan alışveriş siteleri bulunmaktadır. Kullanıcılar gün içerisinde bunların birçoğunu ziyaret ederek ürün beğenmektedirler. Beğendikleri ürünü alırken ise sitenin güvenilirliği akıllarına takılmaktadır. Bunu anlamanın çok basit bir yöntemi vardır.

Alışverişinizi tamamlayıp ödeme kısmına geldiğinizde tarayıcınızın adres çubuğunda bir kilit işareti göreceksiniz. Bu işaret sitenin güvenilir olduğunu anlamanın bir yoludur. Diğer bir seçenek ise sepete ürün eklediğinizde adres çubuğunda bulunan ifadenin https:// şeklinde değişmiş olmasıdır. Bu şekilde ki küçük ayrıntılara dikkat ettiğinizde güvenilirlik olasılığı yüksek olan bir alışveriş yapmış olacaksınız.

Her durumda olabileceği gibi internetten alışveriş yaptığınız zamanda tabi ki risk ihtimali her zaman bulunmaktadır. Siz bu ayrıntılara dikkat etmiş dahi olsanız sitenin güvenilir olmama ihtimali bulunmaktadır. İnternetten yapacağınız kredi kartı ile alışverişinizde yüzde yüz güvenilirdir diyemeyiz