E-ticaret sitelerinin sayısı arttıkça internetten alışveriş yapan kişi sayısı da artıyor. İnternetten alışveriş alışkanlığınız varsa ve bunu bırakamıyorsanız yazımızı okuyarak bu alışkanlığınızdan kurtulmanın yollarını öğrenebilirsiniz.

Son zamanlarda internetten alışveriş yapmayı sağlayan e-ticaret sitelerinin sayısının artmasıyla artık alışveriş yapmak için evden dışarı çıkmaya hemen hemen hiç gerek kalmadı. Ancak bu durumun bazı dezavantajları mevcut. Bu dezavantajları yazımızda bulabilirsiniz.

İnternetten alışveriş yapmak oldukça hızlı ve kolaydır. Üstelik aldığınız her şey kapınıza kadar gelir. Ancak bu alışverişlerin bir dezavantajı vardır. Bu da internetten alışveriş yapmanın alışkanlık hâline gelmesidir. Özellikle marketler artık sanal market adı altında e-ticaret siteleri oluşturmakta ve ihtiyacınız olan her şeyi kapınıza kadar getirmektedir.

Ödeme konusunda e-ticaret siteleri size her türlü seçeneği sunmaktadırlar. Bu ödemeleri isterseniz kredi kartınızla, bankamatik ile yapabilirsiniz. Ayrıca kapıda ödeme seçeneğini de kullanabilirsiniz. Eğer siz de internetten alışveriş alışkanlığınızı bırakmak istiyorsanız sıraladığımız yöntemleri okuyun.

İşte internetten alışveriş alışkanlığını yenmenin beş yolu:

  1. E-ticaret Sitelerine Girmemek

Eğer internetten alışveriş alışkanlığınızı bırakmak istiyorsanız e-ticaret sitelerine girmemek bir yöntem olabilir. Üstelik bu websitelerine girmediğinizde aklınızı çelecek indirim, fırsat ve benzeri haberleri görmezsiniz. Çünkü bunlar aslında sizi ihtiyacınız olmayan şeyleri almaya zorlamaktadırlar. Bir şeye ihtiyacınız olduğunda zaten onu neren alacağınıza karar verir ve alırsınız.

2. E-ticaret Sitelerinin E-posta Aboneliğinden Çıkmak

Alışveriş yaptığınız websitelerinin e-posta aboneliğinden çıkmanız zihninizi ve e-posta arşivinizi oldukça rahatlatacaktır. Bazı websiteleri bir gün içinde çok sayıda e-posta göndermektedir. Bunlara bakınca da sizi websitesine yönlendirmektedir. Bu durum sizin yine alışveriş yapmanıza neden olabileceği için abonelikten çıkmanız en doğrusudur.

3. Sadece Gerekli Alışverişleri Yapmak

Gerekli alışverişler sözcük öbeğiyle anlatmak istediğimiz aslında sadece elzem alışverişleri yapmanız gerektiğidir. Böylece paranızın cebinizde kaldığını göreceksiniz.

4. İndirimlere Kanmamak

Sadece şöyle bir girip bakmak amacıyla gezindiğiniz bu e-ticaret siteleri sizi gereksiz harcamalar yapmaya zorlamaktadırlar. Hatta indirim ya da fırsat olmasa bile bazı ürünler indirimli ve avantajlı gibi gösterilmektedir.

5. Kartınızı İnternet Alışverişlerine Kapatmak

Saydığımız bu dört yöntem işe yaramıyorsa kartınızı internetten yapılan alışverişlere kapatabilirsiniz. Böylece bu alışkanlığınızdan tamamen kurtulursunuz.