Alışveriş için dışarı çıkıp saatlerce dolanıp yorulmak yerine internetten kolayca istediğiniz ürünü alabilme şansınız vardır. Üstelik daha uygun fiyata ve detaylı bir şekilde inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Daha önce internetten alışveriş yapmayanların en büyük kaygılarından biri de güvenliktir.

İnternette kredi kartı kullanmak güvenli ya da güvensiz dememiz doğru olmaz. Eğer alışveriş yapacağınız site güvenli bir site ise korkacak hiçbir şey yok demektir. Sitelerin belli bir müşterisi mevcuttur. Sitelerdeki alışveriş yapanların yorumlarını okuyabilir ve site hakkında bilgi alabilirsiniz.

İnternette Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz:
1. İnternette alışveriş yapacağınız site hakkında kesinlikle bilgi sahibi olun. Gerçekte faaliyet gösteren bir mağaza mı olduğunu araştırın.

2. Kişisel bilgisayarınız dışındaki bir bilgisayardan alışveriş yapacaksanız antivirüs yazılımının kurulu olduğundan emin olun. Kullandığınız bilgisayarda trojan, keylogger, casus yazılımları tespit edebilecek güvenlik yazılımı kullanmaya özen gösterin.

3. Ödeme esnasında “güvenli internet alanına” girdiğinizden emin olun. Peki, bu alana girdiğinizi nasıl anlarsınız? Bunu anlamanın iki yolu vardır. Birincisi sayfanın adres kısmındaki “http” alanı “https” alanına girer, ikincisi ise sayfanın alt bölümünde anahtar işareti çıkar. Bu uygulamaları gördüğünüzde güvenli bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

4. Ödeme yapacağınız sırada adres çubuğuna da dikkat etmeniz gerekmektedir. Dolandırıcıların en çok kullandığı yöntemlerden biri de ödeme yapacağınız sayfanın başka bir adrese yönlendirilmesidir.

5. Alışveriş yaptığınız site sizden kart şifresi istemez. Eğer kredi kartınızın şifresi sizden isteniliyorsa bu site kesinlikle güvenli değildir.

6. Sanal kredi kartları kullanarak da güvenli alışveriş yapmış olursunuz. Kredi kartınız ile ilişkilendirilen sanal kartın numarası kullanmış olduğunuz kredi kartınızın numarasından farklıdır. Sanal kartın limiti anlık olarak değiştirilebildiği gibi alışveriş yaptıktan sonra kartınızın limitini sıfırlayarak güvenli alışveriş yapmış olursunuz