İnternette Kartla Ödeme Tutarı 70 Milyar TL’ye Yaklaştı

İnternetten kartla ödeme yapmak artık pek çok kişi tarafından bilinen ve sıklıkla kullanılan bir yöntem oldu. Nitekim Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından açıklanan veriler de bunu doğrulamakta. Öyle ki, internette kartla yapılan ödeme tutarı 70 milyar TL’ye yaklaşmış durumda.

İnternette kartla ödeme yapmak hem hızlı hem de kolay bir yöntem olarak öne çıkmakta. Hem yurt içinde hem de yurt dışında sayısı artan e-ticaret siteleri de insanları internette kartla ödeme yapmak konusunda teşvik etmekte. İnternette kartla ödeme yapan kişilerin sayısı her geçen gün artmakta. Nitekim Bankalararası Kart Merkezi (BKM) de açıkladığı yeni sayılarla bunu doğrulamakta. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından açıklanan son sayılara göre internette yapılan ödeme tutarı 2016 yılında bir önceki yıla göre artmış durumda. Bu artışın oranı ise yüzde 24,6 şeklinde açıklanmakta. Bu da dikkate alınması gereken bir artış olarak göze çarpmakta. Açıklamalara göre 2016 yılında internette yapılan toplam ödeme tutarı 68 milyar 883 milyon TL olmuş. Bu son derece büyük bir sayı. Yani 2016 yılında internette kartlarla 68 milyar 883 milyon TL’lik ödeme yapılmış. Yine Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından açıklanan verilere göre geçen yıl müşteriler yerli kartlarıyla hem yurt içinde hem de yurt dışında işlem gerçekleştirmişler. Bu işlemlerin 256,5 milyonu yurt içinde ve 50,4 milyonu da yurt dışında yapılmış. Ancak asıl dikkat çeken konu bunların 2016 yılına ait veriler olması ve asıl incelenmesi gereken nokta bu sayıların 2015 yılına göre ne yönde değişim gösterdiğidir. Sayılara bakıldığında yerli kartlarla yurt içinde ve yurt dışında müşterilerin internette yaptığı işlemlerin sayısının 2015 yılına göre yüzde 17,6 oranında arttığı görülmekte. Zira önceki yıl içinde müşteriler kartlarıyla 260,9 işlem yapmıştı.

Müşteriler yurt içinde internette yerli kartlarıyla 63 milyar 479 TL’lik işlem yapmışlar. Yurt dışında ise 5 milyar 405 TL’lik ödeme gerçekleştirmişler. Bunun toplamı da 70 milyar TL’ye yakın işlem tutarı ediyor. Yani önceki yıla göre 2016 yılında ciddi bir artış söz konusu. Ancak bu artışın neye bağlanabileceği konusunda bir yorum bulunmuyor. Yine de biraz düşününce sayısı son zamanlara büyük artış gösteren e-ticaret siteleri, son zamanlarda internet üzerinden yapılan ödeme işlemlerinin çok fazla artması ve benzeri yenilikler bu artışın sebebi olarak gösterilebilir. Çünkü artık internetten ödeme yapabileceğini, alışveriş yapabileceğini ve kartlarla çok daha fazla işlem yapılabileceğini öğrenen kişilerin sayısı da arttı. İnternet üzerinden yemek sipariş etme ve kartla ödeme yapma, kıyafet alışverişi yapma ve ödemeyi kartla gerçekleştirme, hediye alma, çiçek alma ve benzeri her türlü ödeme artık mümkün. Üstelik e-ticaret sitelerinin ve diğer çok sayıda websitesinin müşterinin kartı kaydetmesi sonucu müşteriye yaptığı indirimler ve sunduğu fırsatlar da kartla ödemeyi teşvik etmektedir. Böylece internet üzerinde müşterilerin kartla yaptığı işlemler artmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.