İnternet bankacılığı günümüzde çok yaygın olarak kullanılan bir anında bankacılık hizmetidir. İnternet bankacılığı hakkında ayrıntılı bilgi almak için yazımızı okuyun.

İnternet bankacılığı size yapacağınız işlemler konusunda zaman kazandıran ve pek çok işlemi şubeye gitmeden oturduğunuz yerden yapmanızı sağlayan çok yararlı bir hizmettir. İnternet bankacılığı, teknolojinin gelişmesiyle birlikte neredeyse tüm müşteriler tarafından kullanılmaya başlanan bir anında bankacılık hizmetidir. Evet, anında bankacılık hizmetidir. Çünkü para çekmek dışında istediğiniz her türlü işlemi anında gerçekleştirmenizi sağlar.

İnternet bankacılığını kullanmak kolaydır. Bu hizmeti alabilmeniz için güvenlik unsurlarına dikkat etmeniz ve şifrenizi unutmamanız yeterlidir. Günümüzde hemen hemen tüm bankalar internet bankacılığı hizmeti vermekte ve işlemlerinizi kolay ve hızlı şekilde yapmanızı sağlamaktadırlar. İnternet bankacılığını güvenli bir şekilde kullanmanız için nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Nasıl Kullanılır?

İnternet bankacılığı bilgisayar, internet ve akıllı telefonların kullanımının yaygınlaşmasıyla ortaya çıkmış ve yaygınlaşmıştır. Artık bilgisayarınızın, internetinizin ve akıllı telefonunuzun olması bankacılık işleminizi yapabilmeniz için yeterlidir. Bankaların hem internet şubesi hem de mobil uygulamaları vardır. Bankalar bu mobil uygulamalarını her müşterinin kullanabilmesini sağlamak amacıyla her akıllı telefon işletim sistemine göre ayrı ayrı sunmaktadırlar.

Bankaların hem Android telefonlar hem de iOS ve Windows Phone telefonlar için sundukları mobil bankacılık uygulamaları mevcuttur. İnternet bankacılığını bilgisayarınızda bulunan tarayıcınız üzerinden kullanacaksanız aynı şekilde bankanıza ait websitesine girmeniz ve internet bankacılığına giriş yapmanız yeterlidir. İnternet bankacılığına giriş yapmak için genellikle her internet tarayıcısı kullanılabilmektedir.

Dikkat etmeniz gereken unsurların ilki bilgisayarınızda mutlaka bir antivirüs programının bulunması gerektiğidir. Mac OS bilgisayarlarda bu yazılımın bulunması şart değildir. Ancak Windows işletim sistemli bir bilgisayar kullanıyorsanız bu durumda antivirüs yazılım edinmeniz şarttır. Ayrıca internet bankacılığına giriş yaptığınızda telefonunuza gelen tek kullanımlık şifreleri kimseyle paylaşmamanız gerekmektedir.

İnternet Bankacılığı’nın en büyük avantajı 7/24 kullanıma açık olmasıdır. Her müşterisine belirli hesap numarası ve müşteri numarası verilir. İnternet ya da mobil uygulamasını kullanmak isteyen müşteriler öncelikli olarak kendilerine kullanıcı adı ve şifre belirlemelidirler. Belirlenen şifreler güvenlik amacı ile en az 1 en fazla 3 ayda değiştirilmelidir. Belirlenen şifre ile giriş sağlanan platformda kullanıcılar gerek ödeme gerek havale gibi birçok işlemlerini vakit kaybetmeden yapabilirler.

İnternet Bankacılığında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Dikkat etmeniz gereken güvenlik unsurlarından biri de tarayıcınızda internet bankacılığını kullancağınız sırada adres çubuğunda https:// ile başlayan bir adresin bulunmasıdır. Bankanızın websitesine ait adresi görmediğiniz sürece internet bankacılığı şifrenizi yazmamalı ve şubeye giriş yapmamalısınız.

İnternet bankacılığı sayesinde para çekme dışında her türlü işlemi yapabileceğinizden söz ettik. Bu işlemler akılınıza gelebilecek tüm bankacılık işlemleri olabilir. Bunlar para transferleri, EFT, havele, fatura ödeme, kira ödeme, okul taksitlerini ödeme, kredi kartı borcu ödeme, vadeli hesap ve vadesiz hesap açma, altın hesabı, yatırım hesabı, birikim hesabı açma, talimatlar verme, fon alım satımı ve hisse senedi alım satımı yapma şeklinde sıralanabilir. Yani dediğimiz gibi aklınıza gelebilecek her türlü işlemi nerede olursanız olun internetiniz olduğu sürece yapabilirsiniz.

İnternet şubesinen işlem yapmanın bu kadar kolay olması bankaları şubesiz bankacılık hizmeti vermeye yönlendirdi. Özellikle şube açma masrafının olmaması ve istihdam edilmesi gereken personel sayısının son derece az olması nedeniyle artık bankalar şubesiz bankacılık ürünlerini öne çıkarıyor.

İnternet Bankacılığı Nedir?

İnternet kullanım oranının günden güne artması beraberinde birçok farklı uygulamaların gündelik hayata geçmesine olanak sağlamıştır. Bu ilerlemeyi gören bankalar da İnternet Bankacılığını devreye sokmuştur. İnternet bankacılığı, hayatları kolaylaştıran önemli bir araçtır. Bankaların müşterilerini kendilerine kolay ulaşabilmesini sağlayan, hemen hemen her işlemleri kolaylıkla sağlayabildiği uygulamadır. İnternet bankacılığı özellikle hemen hemen her maaş müşterisinin, gerek internet üzerinden gerek mobil uygulamasından işlem yapabildiği güncel platformdur.

Avantajları Nelerdir?

En büyük avantajı zamandır. İnternet Bankacılığı kullanan insanlar uzun işlem sırası beklemek zorunda kalmazlar. Maddi anlamda bakıldığında daha az ödeme yapılır. Çoğu işlem İnternet Bankacılığında ücretsiz olarak yapılabilmektedir.

E-ticaretin gelişmesinde de büyük etkeni vardır. Bu sayede çoğu kişi dışarıda reyon gezmek yerine online alışveriş yapıp, maddi bütçesini kontrol ederek hızlı alışveriş imkanı sunmaktadır.

Dezavantajları Nelerdir?

  • 7/24 kullanılabilmesi, her an her işlem yapılabileceği anlamına gelmemektedir. Çoğu banka internet bankacılığı uygulamalarını kendi mesaileri ile belirler. Bu durumda işlem yapmak istediğinizde mesaisi bitmiş ise tarih olarak bir sonraki günü seçebilir, işlem saatini de bu doğrultuda belirtebilirsiniz.
  • İnternet Bankacılığına son zamanlar da güvenin artması ve tüketiciler tarafından daha çok tercih edilmesi sebebi ile şubeleri ortadan kaldırarak şubesiz bankacılığın gelişmesi yükselişe geçmiştir