İnşaat Halindeki Eve Kredi Çıkar Mı?

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişilerin bu kredi için onay alabilmeleri için belirli koşulları taşımaları gerekmektedir. Bu koşulların bir çoğu konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişinin kendisinin sahip olması gereken koşullar olurken bir kısmı ise kredi kullanılarak satın alınmak istenen konuta ait olan koşullardır. Peki, inşaat halindeki eve kredi çıkar mı?

Konut Kredisi Hangi Evlere Verilir?

240 aya varan vadelerde taksitle konut satın almak isteyen kişiler için özenle geliştirilen konut kredisi bazı koşullarda kullandırılmaktadır. Ancak konut kredisi insaat seviyesi sınırı uygulanmaktadır. Yani inşaat halinde ev almak isteyen kişilerin bu tip krediler için belirli bir inşaat tamamlanma yüzdesi sınırı uygulandığını bilmelidir. Günümüzde bankalar sadece tamamlanmış konut projeleri ve ikinci el konutlar için konut kredisi onayı vermeyi tercih ederken bazı bankalarda ise belirli bir miktarı tamamlanan konutlara da kredi kullandırılması söz konusu olabilmektedir.

Yapımı Devam Eden Konutlar İçin Kredi Kullanılabilir Mi?

Tamamlanmamış konuta kredi onayı için bankalar belirli bir inşaat tamamlama yüzdesi aramaktadır. Bunun için konut kredisi ekspertiz işlemi esnasında inşaatın en az yüzde 70 oranında tamamlanmış olduğu belirtilmelidir. Yine buna ek olarak bu tip kredilerde kat irtifak tapusu mutlaka çıkarılmış olmalıdır. Aksi durumda konut kredisi onayı verilmesi kesinlikle mümkün değildir. Özellikle de kat irtifak tapusu konusunda bankalar son derece sert bir tutum izlemektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Devlet Destekli Konut Kredisi

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.