Mevcut finansal sistem vasıtası ile insanların hizmetine sunulan bankacılık sisteminin faydaları hızla artış göstermektedir. Adı geçen bankacılık sistemi ile insanlar oturdukları yerden internet vasıtası ile taleplerini bankalara iletebilmektedir. Bu taleplerin bankacılık sistemine girilmesi ile bankalar bu talepleri değerlendirmekte ve bireylere geri dönüş yapmaktadırlar.

İnsanların çoğunlukla kullandıkları internet bankacılığı ile bir çok taleplerde bulunabilmektedirler. Bu taleplerin en yoğunu kredi talepleridir. İnsanlar veya firmalar mevcut durumdaki ekonomik durumlarına göre bankacılık sisteminden fayda sağlamakta ve çeşitli kredi fırsatları ile kendi ekonomilerini düzene sokmaktadırlar. Bu kredi seçenekleri çoğunlukla üç ana başlık altında sunulmaktadır.

Ülkemizde mevcut inşaat sektörünün büyümesi ile büyük bir artış gösteren konut kredileri ve düşük miktarlar ile insanlara nefes aldıran ihtiyaç kredileri başı çekmektedir. Elbette bunların arasında son zamanlarda oluşturulan kampanyalar ile taşıt kredileri de yoğun bir şekilde talep edilmektedir. Konut kredilerinde oluşan düşük faiz ile birlikte insanlar konut alabilmektedir.

Bireyler bankalara ait şubelere giderek kendilerine en uygun kredi seçeneğini konuşabilir ve banka görevlisi ile bu konu hakkında istişarede bulunabilmektedir. Banka görevlisinin bireyin talebini de göz önüne alarak yapacağı kredi hesaplaması ile bireyler kendi ödeme koşullarına uygun kredileri tercih etmektedirler. Bu kredilerin hesaplanması ile kişilere özel ödeme koşulları planlaması yapılmaktadır. Uygun faiz oranı, masrafsız kredi imkanı veya uzun vade kredi seçenekleri ile insanlar kendilerine uygun kredi imkanlarına ulaşabilmektedir.

Bireyler banka şubelerine gitmeden de kredi hesaplama yöntemlerine ulaşabilmektedirler. Bu noktada bankaların ortak kredi hesaplama sitelerine girmek ve kredi seçeneği ile kredi miktarının girilmesi ile tüm bankaların ortak kredi miktarlarını, faiz oranlarını ve vade farklarını görebilmektedirler. Bu tespit ile kişiler kendi faydalarına olan bankaları tercih etmekte ve kredi başvurusunu internet üzerinden de yapabilmektedirler.