İllere Göre Trafik Sigortası Tavan Fiyatları

Borsa Ne İşe Yarar?

Trafik sigortası primlerinde tavan fiyatların 12 Nisan 2017’den itibaren geçerli olmasıyla birlikte herkes illere göre tavan fiyatları merak etmeye başladı. Bu yazımızda illere göre trafik sigortası fiyatlarını yazdık.

Trafik sigortası primlerinde tavan fiyat uygulaması ve yeni yedi basamaklı sistem yürürlüğe girdi. Tavan fiyat uygulaması sürekli geçerli olacak bir uygulama olmamasına rağmen çok tepki  çekecek bir uygulama. Çünkü bu uygulama sürücüleri iyi sürücü ve kötü sürücü olmak üzere iki kategoriye ayırdığı gibi, sürücüleri kaza yapıp yapmamalarına ve araçlarının hasar görmesine sebep olup olmamalarına göre yedi ayrı basamağa yerleştiriyor.

Trafik Sigortası Tavan Fiyatları

İllere göre trafik sigortası tavan fiyatlarını tabloda görmeniz mümkündür. Fiyatlar illere göre değiştiği gibi sizin sürücü olarak hangi basamakta olduğunuza göre de değişmektedir. Üstelik bulunduğunuz basamaktan bir alt basamağa düştüğünüzde ödemeniz gereken prime zam gelmektedir. Ancak bulunduğunuz basamaktan bir üst basamağa çıktığınızda ödemeniz gereken primlerde indirim yapılmaktadır.

Yeni yedi basamaklı sistem bir araç sahibini iyi sürücü olmaya, kazadan kaçınmaya ve aracın hasar görmesine neden olacak davranışlarda bulunmamaya teşvik etmektedir. İstanbul’da yeni bir araç satın alıp bu sisteme giren bir kişi öncelikle sistemin dördüncü basamağından sisteme giriş yapmaktadır.

Yedi Basamak Sistemi Nedir?

Dördüncü basamakta iken sürücü iyi davranışlar sergilerse ve bir basamak yukarı çıkacak ve beşinci basamağa geçecektir. Sürücünün ödemesi gereken primlerde yüzde 15 oranında indirim yapılacaktır. Eğer sürücü beşinci basamakta iken bir yıl boyunca kaza yapmazsa bu kez altıncı basamağa yükselecek ve primlerinde yüzde 30 indirim yapılacaktır.

Sürücü yine bir yıl içinde kaza yapmazsa, ki bu süreçte sürücünün sistemdeki üçüncü yılı oluyor, bu durumda yedinci basamağa yani sistemin en üst basamağına çıkacaktır. Sürücünün ödemesi gereken trafik sigortası primlerinde de yüzde 45 indirim yapılacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Borç Karşılığı Senet

Kaza Yaparsanız Ne Olur?

Dördüncü basamakta bulunan bir sürücü yukarıda sözünü ettiğimiz durumların tam tersini yaparsa yani basamaklarda gerileme yönünde hareketler yaparsa sistem içinde ödemesi gereken primlere zam yapılacaktır. Eğer sürücü ilk yıl kaza yaparsa sistemde üçüncü basamağa düşer ve primlerine yüzde 50 zam yapılır. Yeni basamaklı sistemde basamakları çıkarken yapılan indirim, basamaklarda geriye düşerken primlere yansıtılan zam oranlarına göre daha azdır.

Eğer yedi basamaklı sistemde üçüncü basamakta iken bir yıl içinde yine kaza yaparsanız bu durumda ikinci basamağa düşersiniz ve primlerinize yüzde 100 zam yapılır. Göreceğiniz üzere yedi basamaklı yeni sistem kaza yapan sürücülere karşı çok acımasız davranmaktadır.

Eğer ikinci basamakta iken yine kaza yaparsanız bir yıl içinde birinci basamağa kadar düşersiniz. Ayrıca trafik sigortası primlerinize de yüzde 150 oranında zam yapılır. Bu sistemde gerileyebileceğiniz son basamak ve primlerinize yapılacak en yüksek zam oranıdır. Başbakan yardımcısının açıklamalarına göre sistem 2017 yılının sonuna kadar geçerli olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.