İlksan Kredisi Nedir ve Nasıl Kullanılır?

İlksan, İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığıdır. Bu yardım sandığı ilkokul öğretmenlerinin yanı sıra müdürlere, müdür yardımcılarına da destek olmaktadır. Ayrıca kredi de vermektedir. İlksan kredisi hakkında ayrıntılı bilgi almak ve bu kredinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için yazımızı okuyun.

İlksan yazımızın başında da belirttiğimiz gibi İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığıdır. İlksan üyeleri bu yardım sandığından beklenmedik olumlu ya da olumsuz koşullarda yararlanırlar. Evlenme, ölüm, ferdi kaza sigortası, şehit olmak, doğal afetler, maluliyet, emekli yardımı ve benzeri her türlü nakit para gereksinimi oluşturan durumlarda bu yardım sandığından yararlanmak mümkündür.

Üyelerin yardım ödeneği ya da kredi almaları mümkündür. Ancak bunun için üyelerin aidatlarını düzenli olarak yatırmaları gerekir. İlksan kredisinin ne olduğu ve nasıl alındığı konusunda ayrıntılı bilgi almak için yazımızın devamına göz atın.

İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı Kredisi Nedir?

İlksan kredisi kullanımı ve ödemesi kolay bir kredidir. Eğer sınıf öğretmeni, yardımcı sınıf öğretmeni, stajyer sınıf öğretmeni, engelli çocuklara ilk tahsilini veren özel eğitim öğretmeni, Millî Eğitim Müdürü, Millî Eğitim Müdürü Yardımcısı, Şube Müdürü, Millî Eğitim Müdürlüğünde çalışan memur, Maarif Müfettiş ya da Maarif Müfettiş Yardımcısı iseniz İlksan kredisi alabilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi bundan yararlanmak için hem İlksan üyesi olmanız hem de aidatlarınızı düzenli olarak yatırmanız gerekir.

İlksan kredisi alabilmeniz için üyelik süresi koşulu yoktur. Yani bir yıllık üye de olsanız beş yıllık üye de olsanız kredi alabilirsiniz. Ancak bunun için belirli evrakları İlksan’a sunmanız gerekir. İlksan kredisi almak için hangi evrakları toplamanız gerektiğini ve alabileceğiniz kredilerin faizlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İlksan Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlksan kredisi almak için öncelikle ilksan.com websitesine girerek ikraz yani borç verme formunu doldurmanız ve idari amirinize onaylatmanız gerekmektedir. Daha sonra bu formun yanına maaş bordronuzu ve kimlik fotokopinizi eklemeniz ve İlksan Genel Müdürlüğüne göndermeniz gerekmektedir. Bunları isterseniz şahsen verebilir ya da posta yoluyla gönderebilirsiniz.

İlksan kredisi kefilli ya da kefilsiz olarak verilebilmektedir. Ancak krediye birini kefil gösterecekseniz bu kişinin 4/A ya da 4/B statüsünde çalışması gerektiğini bilmelisiniz. Eğer eşiniz de bu sandığa üye ise o da size kefil olabilir ya da siz eşinize kefil olabilirsiniz. Bu krediyi alabilmeniz için maaşınızın üzerinde haciz olmaması gerektiğini de not edelim.

İlksan sizin başvurunuzu inceleyecek ve gerekli sorgulamaları yaptıktan sonra yedi gün içinde başvurunuza cevap verecektir. Eğer kredinize onay verilirse İlksan hafta içi Salı ya da Perşembe günü kredi ödemenizi yapacaktır. Ancak bu kredilerden damga vergisi alınmakta ve hayat sigortası primi ile ikraz kefalet sigorta primi kesilmektedir.

Sizin istediğiniz kredi tutarından bu kesintiler yapıldıktan sonra kalan tutar hesabınıza yatırılmaktadır. 15 bin TL’ye kadar 12 ay vade verilirken 20 bin TL’ye kadar 24 ay ve 40 bin TL’ye kadar 48 ay vade verilmektedir. Faiz oranı belirlenirken İlksan, çalıştığı bankaların uyguladığı faiz oranlarının ortalamalarını almakta ve bu hesaplama sonucunda çıkan oranı faiz oranı şeklinde kullandığınız krediye yansıtmaktadır. Aldığınız kredinin geri ödeme taksit tutarı maaş günü hesabınızdan kesilir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.