İlk kez kredi kullanacakların karşılaştıkları bazı sorunlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki eğer kişi kredi kartı kullanmıyor ise yaşanan sıfır kredi notu ortalaması sorunudur. Kredi kartı olmadan kredi kullanmak ne yazık ki “ilk kez kredi kullanmak istiyorum” diyen kişiler için çok zordur. Bunun nedeni artık günümüzde bankaların kredi başvurusu değerlendirme sürecinde kredi notu ortalaması adı verilen bir değerlendirme sistemi kullanmasıdır.

Bu sistem içinde ise kişinin değerlendirilmesi için mutlaka son 5 yıl içerisinde bir kredi kartı , kredi paketi ya da kredili mevduat hesabı kullanmış olması gerekir. Bunlardan hiçbirini kullanmayan kişilerin kredi kullanımları için onay almaları zorlaşmaktadır. Kredi onayı alabilmesi için kişinin ilk olarak kredi notu yükseltme teknikleri kullanması ve not ortalamasını belirli bir seviyeye taşıması gerekir. Ancak bu şekilde kredi kullanılabilir

Bu nedenle ilk kez kredi kullanacaklara kredi veren bankalar müşterilerinden ilk önce bazı kriterleri yerine getirmelerini ister. Yaptığınız her hatalı kredi başvurusu sonucu alacağınız kredi red işleminin ardından bir sonraki yapacağınız kredi başvurusunda onay almanız zorlaşacağı için ilk kredi başvurusu için dikkatli davranmanız çok önemlidir. Bu noktada yapmanız gereken ilk şey kesinlikle bankada bir hesabınız bulunmuyor ise banka hesabı açtırmak olmalıdır.

Açtırdığınız bu hesaba ait bankamatik kartı başvurusu yaptıktan sonra bu kartı adeta bir kredi kartı gibi kullanmaya çalışın ve hiçbir şekilde nakit para harcamayın. Elinizde bulunan tüm nakit parayı hesabınıza yatırın ve harcamaları kartınız aracı ile hesap üzerinden yapın. Yine elden fatura ödemesi yapmak yerine faturalarınızı otomatik ödeme talimatı vererek hesabınızdan ödeyin. Banka bu işlemlerin ardından size ilk adım kredili mevduat hesabı açacak, daha sonra düşük limitli bir kredi kartı için onay verecek ardından da ihtiyaç kredisi kullanımına izin verecektir.