İlk kez kredi kullanacak olan kişilerin kredi notu sıfır olduğu için kredi kullanmaları ne yazık ki mümkün değildir. Bu nedenle ilk olarak yapmaları gereken bankalarla tanışmak ve buna bağlı olarak kredi notlarını kademeli olarak yükseltmektir. Kredi notunu yükseltmek için atacağınız basit adımlar  sonrasında kredi onayı almanız mümkün olacaktır.

Bunun için ilk olarak yapmanız gereken bankada vadesiz hesap açmaktır. Vadesiz hesap açtırmak ve bu hesaptan otomatik ödeme talimatı vermek kademeli olarak kredi notunuzu yükseltecek ilk hamlenizdir. Faturanızı her ay düzenli olarak ödeme kredi notunun artmasını sağlayacak en basit yöntemdir. Bunun ardından birkaç ay bekleyerek kredi kartı başvurusu yapmanız gerekir. Banka ilk etapta kredi skoru ortalamanız düşük olduğu için çok düşük limitli bir kredi kartı kullanmanıza izin verecektir.

İşte bu kredi kartı kredi kullanma yolunu size açacak en önemli anahtardır. Kredi kartı limitini her ay sonuna kadar harcayarak her ay sonunda da borcunuzu tam gününde (hatta kredi kartı son ödeme gününden önce) düzenli olarak yatırmanız halinde kredi notunuz artar. Yine banka vadesiz hesabınıza da bir süre sonra kredili mevduat hesabı tanımlayacaktır. Tanımlanan bu kredili mevduat hesabını da yine sıklıkla kullanarak çekilen parayı birkaç gün içinde yatırmak kredi notuna olumlu etkiler yapar. Bu şekilde önerileri yerine getirmeniz halinde banka en geç 6 ay içerisinde ilk kez kredi kullanmak isteyen kişilerin kredi başvurularını kabul edecektir.