Bazı kişiler sonradan kredi kartı sahibi olmak isteyebiliyor. Uzun bir süre kredi kartını hiç kullanmamış olan kişilerin bilmesi gereken bazı bilgiler var. Bu bilgiler sayesinde, gereksiz borçlanmalardan ve kredi notunun eksiye düşmesi durumlarıyla karşılaşmamış olurlar.

Kart Seçimini Doğru Yapın

Bankaların müşterilerine sağlamış olduğu kredi kartları farklı özelliklere sahip olabilir. Birçok banka müşterileri tarafından cazip olabilecek kampanyaları, kredi kartları bünyesinde düzenlerler.

Bazı kartlarda ise harcama yaptıkça puan biriktirebilirsiniz. Doğru kart seçimi yaparak uzun vadede ödemelerinizde avantaj sağlayabilirsiniz. Sürekli uçuş yapan birisi Wings ya da Maximiles özelliği bulunan kartları tercih edebilir.

Kart seçiminde yıllık kullanım ücreti, kartın üye olduğu işyerleri, taksit imkanları gibi özellikleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Kredi Kartı Bir Ödeme Aracıdır

Kredi kartı bir tür ödeme aracıdır. Bu durumun bilinmesi, yeni kullanıcılar açısından önemlidir. Yeni kullanıcıların birçoğu bilinçsiz bir şekilde, sanki kredi kartı onlara tahsis edilmiş gibi davranabilirler. Ancak unutulmamalı ki kredi kartından harcadığını her tutar, ödemeniz gereken tutardır, üstelik faizi ile birlikte.

Kredi Kartında Nakit Avans Kullanımı

Nakit avans faizi ile kredi kartı harcamalarındaki faiz oranı aynıdır. Kredi kartı ile alışveriş yapabileceğiniz gibi, nakit para ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz. İsterseniz nakit ihtiyacınızı, tek seferde avans olarak çekebilir, isterseniz belli aylara taksitler halinde bölerek de karşılayabilirsiniz.

Ancak nakit avans kullansanız da, alışveriş yapsanız da kredi kartı kullanımı ve ödemeler değişmez.

Aslında nakit avans kullanımı, kullanıcılar için biraz risk teşkil eder ve dezavantajlı olabilir. Nakit avans kullandığınızda, bankalara göre değişkenlik göstermekle beraber 8–9 TL gibi bir masraf alınır. Ayrıca ilk günden itibaren çektiğiniz miktara faiz işlemeye başlar.

Kartın Tüm Limitini Kullanmayın

Kredi kartı kullanacakların en çok dikkat etmesi gereken konu, tüm limiti kullanmamalarıdır. İhtiyacınız olanı alın ve ödemesini yapın. Ödeme tamamlanmadan harcama yapmanız, ilerleyen zamanlarda zorlanmanıza neden olabilir.

Limitin sonuna kadar kullanılması, daha fazla faiz ödeyeceğiniz anlamına gelir. Her ay asgari tutarı ödeseniz bile geriye kalan taksitlere faiz işlemeye devam edecektir.