Eğer yüksek miktarda nakit paraya ihtiyacınız varsa ve kredi kullanmak durumunda iseniz, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Özellikle ilk defa kredi kullanacak olan kişilerin, bu noktalara daha fazla dikkat etmesi gerekiyor.

Neye İhtiyacınız Var?

Öncelik olarak ihtiyaçların belirlenmesi alınacak olan kredilerin miktarının belirlenmesinde önemlidir. İhtiyacınızdan fazla kredi çekmeniz fazladan borçlanmanıza ve boş yere faiz ödemenize neden oluşur. İhtiyacınızdan az kredi çekmeniz durumunda ise kredi miktarı ihtiyacınızı karşılayamayacak, tekrardan nakit ihtiyacı oluşacaktır. İkinci bir kredi çekme durumu, kredi notunuzu riske atabilecektir.

Alternatifleri ve Kampanyaları Göz ardı Etmeyin!

Birçok banka kredi çekecek kişilere cazip teklifler sunar. Bunun en önemli nedeni, bankaların kendilerine hedef olarak koydukları parasal limiti tamamlamaları gerektiğidir. Kredi çekmeden önce alternatiflerin ve cazip kampanyaların iyi değerlendirilmesi gerekir. Bazı bankalar, diğerlerinden daha düşük faiz oranlarına sahip krediler verebilir. Bazı bankalar ise vade sayısını daha uzun tutarak, ödeme kolaylığı sağlayabilir.

Kredi Veren Bankaları Karşılaştırın!

İnternet üzerinden ya da bankaların tanıtım broşürlerinden edineceğiniz bilgileri karşılaştırın. Hangi kredi size uygun ve cazip geliyorsa, onu seçin. Bankalar arasında gerçekleşen rekabeti lehinize kullanabilirsiniz.

Kredi Bilgi Formunu Mutlaka İyi İnceleyin!

Bankalar tarafından sağlanan kredilere ait sözleşmeleri imzalamadan önce, yine bankalar tarafından size verilecek olan bilgilendirme formlarını dikkatlice okuyun. Eğer sözleşme dışı bir madde ile karşılaşırsanız, bu konuda gereken uyarıları yapmalısınız. Gözünüzden kaçan ufak bir madde bile size pahalıya mal olabilir.

Ödeme Plânını Bütçenize Göre Yapın!

Kredi miktarının yüksek olması ve vade sayısının az olması, sizi oldukça zorlayabilir. Ödeme plânını bu yüzden iyi incelemeli, bütçenize uygun olan ve sizi sarsmayacak bir ödeme planı seçimi yapmalısınız. Ayrıca çalışma durumunuzu ve hanenizin giderlerini de hesaba katmalısınız. Eğer aylık geliriniz 3 ayda bir oluyorsa, ödemeleriniz aylık olacağı için bu durumu göz önünde bulundurmalısınız.

Ödemeleriniz Düzenli Olsun!

Krediyi aldıktan sonra ödemelerinizi düzenli yapmanız gerekir. Birçok kişi “nasıl olsa ödenir” mantığı ile ödemelerinde rahat davranabilir. Bu durum ilerleyen zamanlarda kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyebilir. Kredi notunuzu düşük olursa bir dahaki sefere kredi almanız zorlaşabilir. Unutmayın ki krediye her zaman ihtiyacınız olabilir. Eğer elinizde olmayan nedenlerden dolayı ödemelerinizin gecikeceğini hissederseniz, bu durumu bankanız ile paylaşın ve ödeme plânınızı yeninden düzenleyin.

Güncel Faiz Oranlarını Sürekli Takip Edin!

Faiz oranları dönemsel olarak değişebilir. Bu durum ekonomideki her kaleme yansır. Faiz oranlarındaki düşüş, kredi miktarınızı lehinize etkiler. Aynı şekilde faiz oranlarındaki yükselme, ödeme plânınızı alt üst edebilir. Faiz oranları düştüğünde, toplam borcunuzu yeniden yapılandırabilir ve bir miktar ödemelerinizden kar elde edebilirsiniz. Bir başka yöntemde vade sayısını düşürerek, daha az ödeme yapılması olacaktır.