Bankaların kredi başvurusu yapan müşterilerini değerlendirme konusunda dikkate aldıkları en önemli veri kredi notu ortalamasıdır. Ancak kişinin kredi notu ortalaması olabilmesi için mutlaka kredi kartı bulunması ya da kredi kullanmış olması gerekir. Bu nedenle daha önce hiç kredi kartı olmayan ya da kredi kullanmayan kişilerin kredi notu sıfır olarak görünür. Bu da kredi kullanmak için ilk kez bankaya başvuruda bulunan kişilerin zorlanmasına neden olur. Peki, ilk defa kredi çekmek isteyen kişiler ne yapmalıdır?

İlk defa kredi çekmek istiyorum diyorsanız ilk yapmanız gereken bankadan düşük limitli bir kredi kartı başvurusunda bulunmaktır. Bu kredi kartının limitini her ay sonuna kadar kullanıp ardından borç tutarını düzenli olarak ödemeniz kredi notunuzun yükselmesini sağlayacaktır. Burada önemli olan kişinin kredi kartı limitini her ay kullanması ve borcunda tam ödeme tutarını hiç aksatmadan yatırmasıdır. Yani kredi kartı limitiniz 750 liraysa bunu her ay kullanmanız, daha sonra da kredi kartı asgari ödeme tutarı yerine toplam kart borcunu yatırmanız kredi notunuzu kısa sürede yükseltecektir.

Yine buna ek olarak bankada vadesiz hesap ya da yatırım hesabı açtırmanız, mümkünse bu hesaplarınızdan otomatik ödeme talimatı vererek düzenli ödemelerde bulunmanız ve kredili mevduat hesabı kullanmanız da kredi notu ortalamanızı yükseltecek basit önlemler arasında yer almaktadır. Bu sayede kredi notu ortalamanız yavaş yavaş yükselecek ve kredi onayı almanız kolaylaşacaktır.