İkinci Konut Kredisi Kullanılabilir Mi?

Borsa Ne İşe Yarar?

Hali hazırda devam eden konut kredisi ödemesi bulunan kişiler tarafından merak edilen önemli konulardan biride ikinci bir konut kredisi kullanıp kullanamayacaklarıdır. Kişinin ikinci ya da üçüncü kez konut kredisi kullanıp kullanmadığı değil önemli olan aylık gelir tutarının ve kredi notu ortalamasının kredi kullanımına uygun olmasıdır.

Yani bankalar her müşterisinin aylık belgelenebilir gelir tutarı ve kredi notu ortalamasına göre kullanabileceği kredi limitini belirlemektedir. Bu limiti kişi bir kerede kullanabileceği gibi farklı farklı krediler olarak ta kullanabilir. Banka için önemli olan kredi kullanmak isteyen kişinin belirlenen kredi limiti içinde kalmasıdır. Bu limitin aşılması durumunda ne yazık ki kredi ret kararı verilir ve yapılan başvuru kabul edilmez.

Yani kredi sıralaması değil önemli olan kredi limitidir. Konut kredileri oldukça yüksek tutarlı ve uzun vadeli krediler olduğu için ikinci konut kredisi onayı almak isteyen kişilerin yüksek kredi notu ortalamasına sahip olması ve belgelenebilir aylık hane gelirlerinin de son derece yüksek olması gerekir. Bu kriterleri taşıyan kişilerin yapmış oldukları başvurular kabul edilirken taşımayan kişiler tarafından yapılan konut kredisi başvuruları ise reddedilerek kabul edilmemektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Vakıfbank Devlet Katkılı Konut Hesabı

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.