İkinci el taşıta garanti zorunluluğunun getirilmesi gündemde. Özellikle galerilerden alınan taşıtların önemli parçalarına galerici yani satıcı tarafından garanti verilmesi söz konusu olacak. İkinci el taşıtlara garanti zorunluluğu getirilmesi açısından ayrıntıları öğrenmek için yazımızı okuyun.

Döviz kurundaki artış diğer sektörleri olduğu gibi otomotiv sektörünü de etkiledi. Özellikle sıfır km araçlara yapılan zamlardan sonra insanlar yavaş yavaş ikinci el taşıt pazarına yöneldiler. Böyle olunca bu pazarda bir hareketlilik yaşanmaya başladı. Ancak ikinci el pazarında güvenili galericilerin yanı sıra elindeki hasarlı ve kazalı aracı pahalıya satmaya çalışan ve alıcıları kandırmaya çalışan galericiler de var.

Aslına bakarsanız ikinci el taşıt almak bu yüzden çok aceleci davranmamayı ve alınacak taşıt hakkında ayrıntılı inceleme yapmayı gerektiriyor. İşte tüm bunlar yüzünden Gümrük ve Ticaret Bakanı konuyla ilgilenmeye başladı. Bakan Bülent Tüfenkci, alıcıların işini kolaylaştırmak ve ikinci al pazarında güvenli ticaret yapılmasını sağlamak amacıyla ikinci el araçların satışında garanti zorunluluğu getirmeye hazırlanıyor.

Garanti Vermek Şart

İkinci el araç satışı yapan kişiler ya da işletmeler satmak istedikleri araçlara garanti vermek zorunda kalacakalar. Bu satıcılara, araçların satışına  aracılık eden işletmeler de dahil olacak. Satıcının araç konusunda vermek zorunda olduğu garantinin aracın temel parçalarını kapsaması şart olacak. Bu parçalar arasında şanzıman, motor ve benzeri parçalar yer almakta.

Satıcıların parçalara ne kadar süreyle ve hangi nitelikleri baz alan bir garanti sunması gerektiğine henüz karar verilmiş değil. Bu konunun açıklığa kavuşturulması için bakanlık, sektör temsilcileriyle görüşüyor. Garanti verilme zorunluluğunun getirilmesinin esas amacı, alıcının herhangi bir alışveriş sonrasında yaşama ihtimali olan mağduriyetini önlemek ve pazarda güvenli alışveriş yapılmasını sağlamak. Ancak bunu yaparken elbette ikinci el araç satıcısı olan işletmelerin mağdur olmaması da isteniyor.

İkinci El Garantili Araç Satışı

İkinci el araç satışı yapan işletmeler bazı durumlarda hangi parçaların değiştiği, aracın hasar kaydının olup olmadığı ve orijinal parçaların yerinde olup olmadığı konusunda ayrıntılı bilgi vermekten kaçınabiliyorlar. Hatta kendi aracını satmak amacıyla internet sitelerine ilan koyan kişiler dahi bu konuda doğruyu söylemekten kaçınabiliyorlar.

Aracın içinde sigara içilip içilmediği konusunda dahi alıcılara doğru ve eksiksiz bilgi verilmiyor. İşte tüm bu zorlukların üstesinden gelmek, garanti verilmesinin zorunlu olmasındaki esas amacı oluşturuyor. Ayrıca galerilerin ikinci el araç satışı yapmak istemesi durumunda yetki belgeleri almak zorunda kalmaları da söz konusu.

Eğer bir galericinin elinde ikinci el satış yapabileceğini gösteren yetki belgesi yoksa o galericinin ikinci el araç satışı yapması söz konusu olamayacak. Üstelik satılık olan herhangi bir taşıt için araç tanıtım belgesi düzenlemek şart olacak. Aranan diğer belgeler arasında belirli yaşa gelmiş taşıtlar için uzman raporu da var. Hatta bu raporun bir kopyasının da alıcı ile paylaşılması zorunlu olacak.

Galericinin satmak istediği taşıtlar konusunda eksik bilgi vermesi gibi sıkıntılar ortadan kalkacak. Nitekin galerici, satmak istediği aracın arızalı olup olmadığı konusunda doğru bilgiyi alıcı ile paylaşmak zorunda kalacak.