İkinci El Taşıt Kredisinde Yaş Sınırı

Borsa Ne İşe Yarar?

İkinci el taşıt kredisinde yaş sınırının ne kadar olduğu konusunda sorulan pek çok soru vardır. Her yaşta ikinci el taşıta kredi verilmemektedir. Yani ikinci el taşıtınızı kredi ile almak istediğinizde taşıtın yaşı önemli hâle gelmektedir. İkinci el taşıt almak istiyorsanız taşıt kredisinde yaş sınırının ne kadar olduğunu ve hangi bankaların en fazla kaç yaşındaki taşıta kredi verdiğini öğrenmek için yazımızı okuyun.

İkinci el taşıt almak ve bu taşıtı taşıt kredisi ile almak istiyorsanız aracınızın yaşı önem kazanacaktır. Bankalar her yaştaki taşıta kredi vermemektedir. Bu yüzden taşıt kredisi almak istediğiniz bankanın en fazla kaç yaşındaki taşıta kredi verdiğini bilmeniz gerekir. Taşıt kredisi almak istediğinizde karşınıza yaş sınırı çıkacaktır. Ancak ikinci el taşıtı bankaların kaç yaşındaki taşıta kredi verdiğini bilerek seçerseniz bu durumda satın alma işleminiz daha avantajlı ve sağlıklı olacaktır.

Son zamanlarda dolar ve Türk Lirası kurunun yükselmesi hemen hemen her ürünün ve her hizmetin fiyatını etkiledi. Bu yükselişten otomotiv sektörü de etkilendi. Otomobillerin fiyatlarında yükselmeler oldu. Bu yüzden insanlar sıfır kilometre araçları almaktan vazgeçtiler ve ikinci el araçlara yöneldiler. Ancak dediğimiz gibi ikinci el araç alırken kredi çekmek kolay değil. Yani sıfır kilometre taşıtlar için bankalardan taşıt kredisi almanız, ikinci el taşıtlar için kredi almanızdan daha kolay. Eğer aracınızın yaşı onun üstünde ise taşıt kredisi almanız imkânsız hâle gelebilir. İkinci el taşıt almak istiyorsanız ve bu taşıtı taşıt kredisi ile almak istiyorsanız ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için yazımızın devamına göz atın.

İkinci el taşıt kredisi almak istiyorsanız her şeyden önce bankaların genellikle beş yaş sınırı koyduklarını bilmelisiniz. Yani bankalar genellikle ikinci el taşıt kredisi verirken taşıtın en fazla beş yaşında olmasını tercih etmektedirler. Bu konuda istisna sayılabilen bankalar Garanti Bankası ve Yapı Kredi’dir. Bu bankalar ikinci el taşıt kredisi için araçlara on yaş sınırı koymaktadırlar. Bu bankaları sekiz yaş sınırı ile ING Bank ve QNB Finansbank takip etmektedir. Onu da beş yaş sınırı olan Vakıfbank ve Ziraat Bankası izlemektedir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken asıl unsur alacağınız taşıt kredisinin vadesi ile taşıtın yaşının toplamının onu geçmemesidir. Yani beş yaşındaki bir taşıt için en fazla 5 yıl vadeli taşıt kredisi alabilirsiniz. Ayrıca bankaların taşıt kredilerine uyguladıkları faizler de önem taşımakta. Taşıt kredisine en düşük faiz oranını yansıtan bankadan en yüksek faiz oranını yansıtan bankaya doğru bir sıralama yaptığımızda karşımıza şu şekilde bir sıralama çıkar: Vakıfbank yüzde 1,08, Akbank yüzde 1,09, Odeabank ve Halk Bankası %1,15, Kuveyt Turk Katılım Bankası yüzde 1,17, QNB Finansbank ve Ziraat Bankası yüzde %1,19, Türkiye İş Bankası yüzde 1,20, Denizbank yüzde 1,24 ve Garanti Bankası %1,29.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Devlet Destekli Evlilik Kredisi

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.