Taşıt kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilere yönelik olarak bankaların sunduğu kredi seçenekleri sıfır araç kredisi ve ikinci el araç kredisi olmak üzere 2 kategoriye ayrılmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere daha önce kullanılan eski model araçları satın almak üzere kullanılan taşıt kredileri, ikinci el taşıt kredisi olarak isimlendirilir.

İkinci el taşıt kredileri ne yazık ki sıfır araç kredisi paketlerine oranla daha yüksek faiz oranlarına sahip olmakla beraber yine bankalar tarafından daha ağır şartlarda kullanımlarına izin verilmektedir. Burada önemli olan konulardan biri de kredi kullanmak isteyen kişinin kredi notu ortalamasıdır. Kredi notu yüksek olan kişilerin kredi onayı alma ihtimalleri her zaman için daha yüksektir.

İkinci el taşıt kredisi kullanmak isteyen kişilerin satın almak istedikleri aracın ruhsatı, noter tarafından onaylanan satış sözleşmesi ve kimlik belgeleri ile kredi kullanmak istedikleri bankayı ziyaret etmeleri gerekir. Banka yapılan kredi başvurusunu değerlendirir ve kredi onayı kararı verirse krediyi kullandırır. Bu süreçte banka araç ruhsatı üzerine rehin koyarak kredi süresince araç üzerinde hak sahibi olur.