Günümüzde en çok kullanılan kredi türleri arasında yer alan taşıt kredileri hayallerindeki araca kavuşmak isteyen kişilerin bu hayallerine kavuşmasını sağlamaya devam ediyor. Bankaların taşıt kredisi kampanyaları, Sıfır Araç Kredileri ve İkinci El Araç Kredileri olmak üzere ikiye ayrılırken ikinci el taşıt kredileri her zaman için daha yüksek faiz oranlarının uygulandığı ve daha zor onaylanan kredi türüdür.

Sıfır araç kredisi kullanmak için sadece satın alınan aracın proforma faturası istenirken 2. el taşıt kredisi başvurusu için ise satın alınacak aracın ruhsatı, noter onaylı satış sözleşmesi gibi ek evraklar da talep edilir. Yine sıfır araç başvurusu için sadece kredi kullanmak isteyen kişinin kredi notu ortalaması baz alınırken, 2. el taşıt kredisi şartları arasında hepsine ek olarak araç kredisi yaş sınırı da uygulanır. Peki, 2.el taşıt kredisi yaş sınırı nedir?

Öncelikle her bankanın uyguladığı yaş sınırının farklı olduğu bilinmelidir. Yani Garanti Bankası ikinci el yaş sınırı olarak 10 yaşa kadar olan araçlara kredi vermeyi tercih ederken İş Bankası ikinci el araç kredisi yaş sınırı olarak ise 5 yaşa kadar olan araçlara kredi vermeyi uygun bulmaktadır. Bu nedenle kredi başvuru formunu doldurmadan önce aracın yaşını öğrenerek kredi başvurunuzu buna göre şekillendirmeniz ve uygun bankaya başvuru formunu vermeniz yeterli olacaktır.