İkinci El Araçlarda Yeni Dönem İçin Tarih Verildi

İkinci ek araç satışlarında yeni bir dönemi başlatacak düzenlemeler için hazırlık yapıldığına dair haberler Ocak ayındam bu yana dolaşmaktaydı. Sonunda yeni düzenleme için sona gelindi ve tarih verildi. 

İkinci el araç alırken aracı güvendiğiniz birinden almak istersiniz. Özellikle aracın kazalı olup olmadığını, hangi parçalarının değiştiğini, nasıl ve kimler tarafından kullanıldığını bilmek istersiniz. Bu da güvence aradığınızı gösterir. Satıcı açısından ise durum aynı değildir. Satıcı, aracını olabildiğince yüksek bir fiyata ve olabildiğince hızlı şekilde satmak ister. Bu nedenle satıcılar aracın boyalı olduğunu, değişen parçalarını, içinde sigara içildiğini ve hatta kazalı olduğunu dahi gizlemek istemektedirler. İşte tüm bu gizleme çabalarına son verecek düzenleme yakında hayata geçecek.

Herkes Galericilik Yapamayacak

İkinci el araç alım ve satımına yönelik düzenleme konusunda çalışmaları Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci sürdürdü. Düzenlemede sadece ikinci el araç alım ve satımına değil galericilik işini icra etme konusuna da düzenlemeler getirilmekte. Buna göre herkes galericilik yapamayacak. Herkes araç alım satımı yapamayacak. Eğer kişi bu işi yapmak isterse bunu belgelemek ve esnaf belgesi almak zorunda kalacak. Yani otomobil ticareti düzenleme altına alınacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci otomobil alım satımına güvence getirileceğini ve böylece alıcıya ve satıcıya olduğu gibi aracılık yapan esnaflara da teminatlar getirileceğini belirtti. Bakan Tüfenkci bu açıklamaları Malatya Galericiler sitesi esnafı ile buluşma sırasında yaptı. Ayrıca ikinci el otomobil alım ve satımına yönelik düzenlemenin hayata geçirileceği tarih konusunda da açıklamalar yaptı. Buna göre yeni düzenleme referandumdan sonra hayata geçirilecek.

İkinci El Otomobil Satışı Düzenlemesi Referandumdan Sonra Uygulanacak

İkinci el otomobil alım ve satımına dair yeni düzenleme referandumdan sonra Resmî Gazete’de yayımlanacak ve yürürlüğe girecek. Yeni düzenlemenin uygulanmaya başlanmasıyla alıcı ve satıcı arasında imzalanan sözleşmelerin çerçevesi de belirlenmiş olacak. Pek çok konuda alıcı ve satıcı arasında tartışmaların ve anlaşmazlıkların meydana gelmesi önlenecek. Çünkü her şey şeffaf olacak. Yani alıcı aldığı aracın tüm hasarlarını, niteliklerini ve kazalarını bilecek. Satıcı da bunların tümü hakkında alıcıyla bilgi vermek zorunda kalacak.

Yeni düzenleme çerçevesinde satıcı kişi sattığı aracın boyalı olup olmadığını, parça değişimi olmuşsa hangi parçaların değiştiğini, kazalı olup olmadığını, içinde sigara içilip içilmediğini kısacası aracın geçmişi hakkında her şeyi alıcıya beyan etmek zorunda kalacak. Yani satıcı alıcıya yanlış bilgi veremeyecek. Ayrıca eğer aracın kazası, boyası, değişen parçası yoksa yani araç sağlamsa bu durumda satıcı alıcıya 10 bin kilometre garanti vermek zorunda kalacak. Yani aracın 10 bin kilometre boyunca alıcısına bir arıza yaşatmayacağı ve bir sürpriz yapmayacağı konusunda garanti vermek zorunda kalacak. Bu düzenlemenin yürürlüğe girmesinden sonra ikinci el araç alım satımında bir canlılık oluşacağı bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.