İkinci el araç satışlarında alıcıların mağduriyetini biraz olsun önlemek için yapılan düzenlemelerde sona gelindi. Buna göre ikinci el araç satan kişiler artık araçların bakımı yapılmışsa 10 bin kilometre garantisi vermek zorunda kalacaklar. 

İkinci el araç satan galerici sayısı oldukça fazla olduğu gibi ayrıca galeri açmak ve ikinci el araç satmak da oldukça kolay. Ancak artık galeri açmaya, galericilik yapmaya ve ikinci el araç satışına düzenleme getiriliyor. Artık galericiler sattıkları ikinci el araçlardan sorumlu tutulacaklar. Alıcıların korunmasına ve mağduriyetlerinin önlenmesine yönelik olan bu düzenleme ile ikinci el araç satışlarına çok sayıda yenilik gelecek.

İkinci el araç satışlarına gelen en büyük düzenlemelerden biri araç satıcısının arıza olmadığını söylediği ve bakımının yapıldığını belirttiği araç için 10 bin kilometre garantisi vermek zorunda olmasıdır. Yani diyelim ki bir araç satın almak istiyorsunuz. Satıcı size ilgili aracın arızasının olmadığını ve tüm bakımlarının yapıldığını söylerse size bunun için 10 bin kilometre garantisi vermek zorunda kalacak. 10 bin kilometre garantisi, aracın 10 bin kilometreden önce arıza yapmayacağı anlamına gelecek. Yani eğer satıcıdan aldığınız ikinci el aracın 10 bin kilometreden önce arızalanması durumunda satıcı size tazminat ödemek zorunda kalacak.

İkinci el araç düzenlemesinde gelinen nokta, alıcıları sevindirecek satıcıları kısıtlayacak özellikler taşımakta. Zira satıcılar tazminat ödemek zorunda kalmaktan pek memnun olmayacaklardır. Karar, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı kapsamında alınmış durumda. Söz konusu kararın 16 Nisandan sonra yürürlüğe girmesi bekleniyor. Eğer bu düzenleme uygulamaya koyulursa herkes ikinci el araç satamayacak. Üstelik herkes galeri açamayacak.

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı düzenlemesi ile ilgili açıklamaları Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci yaptı. Bu taslakta yer alan en önemli unsur, ikinci el araç satan kişilerin ve galerilerin aracın arızalarını ve kazalı olup olmadığına dair bilgileri alıcıya bildirmek zorunda olmalarıdır. Eğer alıcı aracı belirtildiği şekilde arızalı ya da kazalı olarak alırsa ve sonra sıkıntı yaşarsa satıcı bu durumlardan sorumlu olmayacak. Bunların tümü alıcı ve satıcı arasında yapılacak sözleşmede belirtilecek. Yani hakkınızı aramak için sözleşmeyi kullanabileceksiniz.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, bu düzenleme ile piyasalara güven geleceğini ve bunun sonucunda ikinci el araç piyasasında canlılık oluşacağını iddia etmekte. Ancak herkesin galeri açamayacağı da söylenmekte. Yani söz konusu düzenleme piyasalara canlılık getirmekten çok mevcut galerici sayısının azalmasına ve ikinci el araç satışlarının azalmasına da neden olabilir. Bu durumda ikinci el araç satışlarının yapıldığı internet sitelerinde de durumun ne olacağı merak konusu. Zira bu sitelerde ikinci el araç satışı yoğun bir şekilde yapılmakta ve her gün yeni ilanlar yayınlanmakta. 16 Nisan 2017 tarihinden sonra bizi nelerin beklediğini göreceğiz.