Her türlü nakit ihtiyaç için kullanabileceğiniz ihtiyaç kredisi paketleri günümüzde her geçen gün kullanılma miktarını arttırıyor. Bankacılık Denetleme Kurumu tarafından gerçekleştirilen yeni düzenlemelerin ardından 48 ay vadeli kredi kullanımına artık izin verilmezken artık sadece 36 ay vadeli kredi kullanımı için yapılan başvurular kabul edilmektedir.

Ancak bazen borcun vadeden önce kapatılması istenebilir. Konut kredisi paketlerinde erken ödeme cezası uygulanırken ihtiyaç kredilerinde erken kapatma halinde ceza ödenmesi söz konusu değildir. Üstelik erken ödeme halinde belirli oranda indirim de uygulanmaktadır. Ancak bankaların bu tip durumları göz önüne alarak kredi faizinin büyük bir bölümünü ilk aylarda tahsil etmesi ne yazık ki ihtiyaç kredisi erken ödeme indirimi konusunda tüketicilerin daha az tutarlarda yararlanabilmelerine neden oluyor.

Yani örnek vermek gerekirse ilk ay 500 lira ihtiyaç kredisi taksiti ödeyen bir kişinin ana para ödemesi sadece 200 lira olurken 300 lirası ise faiz olarak borçtan düşülmektedir. Bu nedenle kişinin ana para borcu çok fazla azalmadığı için erken ödeme yapılarak borç kapatılması halinde de kişinin çok fazla bir karı olmuyor. Yine kalan vade süresi de erken ödeme indirimi hesaplaması yapılmasında büyük önem taşıyor. Borcun bitmesine 12 ay varsa erken ödeme yapılmasının hiçbir avantajı olmazken daha uzun vadelerde ise erken ödeme faiz tutarının borçtan düşülmesi nedeni ile az da olsa bir avantaj yaşanmasını sağlıyor. Bu nedenle borç kapatılmadan önce ihtiyaç kredisi erken kapatma hesaplama işleminin yapılması gerekiyor.