Kredi kullanan kişiler için en büyük sorunlardan biri de kendileri kredi kullandıktan sonra kredi faiz oranları için yapılan indirim kararlarıdır. Ancak bunun için bankaların sunduğu özel bir hizmet bulunmaktadır. Kredi yapılandırma adı verilen bu işlemde kredi faiz oranları düştüğü anda kişi başvuruda bulunması durumunda yüksek faizle kullandığı kredisini yeniden düşük faiz oranları ile hesaplatarak yeni bir ödeme planı oluşturulmasını sağlayabilmektedir.

Yine kredi borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerde sıklıkla kredi yapılandırması başvurusunda bulunarak borcunun daha uzun vadelere yayılmasını sağlayarak aylık taksit tutarlarının düşürülmesini sağlayabilmektedir. Amaç ne olursa olsun tüm kredi paketlerinde kişinin borç için yeniden yapılandırma başvurusunda bulunma hakkı bulunur. Ancak bu hizmetten yararlanmak isteyen kişiler hem yeniden yapılandırma ücreti ödemek zorundadır hem de banka borcun ödenmesini sağlamak için yaptığı hesaplamalarda dilerse faiz oranlarında oynama yapma hakkına sahiptir.

Kredi borcu yapılandırma Garanti başta olmak üzere tüm bankaların sunduğu hizmetlerden biri olmakla beraber bu bankanın çok yüksek kredi kullandırma oranına sahip olması nedeni ile sıklıkla yaptığı bir işlemdir. İhtiyaç kredisinde yapılandırma genelde kısa vadeli bir kredi olması nedeni ile dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Çünkü indirim yapılacak olan kredi faiz tutarı çoğu zaman kredi yeniden yapılandırma ücreti ile kıyaslandığında daha yüksek yapılmalıdır. Yine kredi faiz oranları düşüş eğiliminde ise aynı masrafı defalarca ödememek için faiz oranının dibi bulması beklenmeli ve doğru zamanda başvuruda bulunulmalıdır.