Ülkemizde en çok kullanılan kredi türleri arasında ilk sıralarda yer alan ihtiyaç kredisi nakit ihtiyaçtan borç kapatmaya kadar farklı pek çok amaç için kullanılabilmektedir. Özellikle de kredi kartına taksit yasağı getirilmesi ile beraber taksitle akıllı telefon almak isteyen kişilerinde ihtiyaç kredisi kullanmayı tercih etmeleri ile beraber ihtiyaç kredisi kullanım oranları artmaya devam etmektedir. Peki, ihtiyaç kredisinde en uzun vade nedir?

Yapılan düzenlemeler sonucunda ne yazık ki 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanımına izin verilmemekte olup ihtiyaç kredisinde en uzun vade 36 ay olarak uygulanmaktadır. Geçmiş dönemde ipotekli ihtiyaç kredisi kullanan kişilere daha uzun vade seçenekleri sunulurken yapılan düzenleme sonucunda artık 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi veren bankalar 2016 yılında da yine ihtiyaç kredisi adı altında kullanılan tüm kredilerde maksimum 36 ay vade seçeneği sunulmaktadır.

48 ay vadeli kredi 2016 yılında sadece taşıt kredisi ve konut kredisi paketlerinde kullandırılmakta olup 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanımı kesinlikle mümkün değildir. Anlaşmalı konut kredisi kullanarak daha yüksek tutarlı ve düşük faiz oranlı kredi kullanmak isteyen kişileri engellemek için ise bankalar çok sert yaptırımlar uygulamakta olup 1. derece akrabadan konut kredisi kullandırımlarında bu nedenle kredi onayı verilmemesini tercih etmektedir.