İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişiler kullandıkları krediyi daha rahat ödeyebilmek için genelde mümkün olan en uzun vadede kredi kullanmak isterler. Özellikle de 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerin sayıları oldukça fazladır. Peki, ihtiyaç kredisi 48 ay ne zaman olacak?

Bankacılık Denetleme Kurumu tarafından yapılan düzenlemeler ile beraber bankalar artık sadece 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanımına izin verebilmektedir. Yani ihtiyaç kredisinde en uzun vade sadece 36 ay ile sınırlıdır. Ancak yapılan yeni düzenlemeler ile beraber yeniden 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi veren bankalar listesine tüm bankalar girecektir. Bu düzenleme yapılana kadar 48 ay vadeli kredi sadece taşıt kredisi ve konut kredisi başvurularında geçerli olacaktır.

Yine de her şeye rağmen 36 aydan daha uzun vadeli ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilerin kullanabilecekleri bir diğer yöntem ise ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunmaktır. Bankaların pek çoğu ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusu işleminde bulunmak isteyen müşterilerine 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanmalarına izin vermektedir. Örneğin ING Bank ipotekli ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunan müşterilerine 60 ay vade seçeneği sunmaktadır.