Günümüzde en çok kullanılan kredi türleri arasında yer alan ihtiyaç kredileri ne yazık ki pek çok kişinin de ödeme zorluğuna düşmesine neden olmaktadır. Bankaların çok kolay kredi onayı vermesi kişilerin ise aylık bütçe planı oluşturmadan zorunlu olmayan ihtiyaçlar için de kredi kullanmaları bir süre sonra kredi borcu ödemelerinde sıkıntıya düşmelerine sebebiyet verirken ödenmeyen kredi borçları pek çok yaptırıma neden olmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcumu ödeyemiyorum diyen pek çok kişi hapis cezası almaktan korkar. Ancak bankaların bu konuda sizi zorlayabilecekleri en büyük konu hapis cezası değil kredi notunuzu indirmektir. Bilindiği üzere artık kredi notu hemen hemen yapılan tüm vadeli işlemler ve kiralama taleplerinde değerlendirme amaçlı kullanılmakta olup düşük kredi notu kişinin tüm bunlardan yararlanamaması anlamına gelmektedir.

Düşük Kredi Notuyla Kredi Veren Bankalar 

Pek çok kişi kredi notunun düşük olmasına rağmen kredi kullanabileceğini düşünür. Ancak bankalar bu konuda son derece sert bir tutum izlemekte olup düşük kredi notuna kredi veren bankalar olmadığı gibi artık ev sahipleri bile kredi notu düşük olanlara evlerini kiraya vermemeyi tercih etmektedir. Yani kredi notunu düşürmeniz bankalarla olan ilişkilerinizi zedeleyecek en önemli darbedir.

Kredi Borcundan Hapse Girilir Mi?

Kredi borçları ile ilgili olarak yapılan yasal düzenlemelerin ardından kredi borcundan hapse girilmesi konusunda da tüketicilere çeşitli avantajlar sağlanmıştır. Kredi borcundan dolayı hapis 2016 yılında kişinin sadece borç muvafakat namesi imzalaması durumunda söz konusudur. Bu da sadece kredi yapılandırma başvurusunda bulunan kişilere imzalatılan bir evrak olup ihtiyaç kredisi yapılandırma başvurusunda bulunmayan kişilerin bu nedenle hapis cezası almaları gibi bir durum söz konusu değildir.

Kredi Borcundan Dolayı Eve Haciz Gelir Mi?

Kredi borcumu ödeyemiyorum diyen kişilerin yaşadıkları korkulardan biride evlerine borçlarından dolayı haciz gelip gelmeyeceğidir. Kredi borcundan dolayı eve haciz gelme olasılığı bulunmakta olup bankalar bunu her zaman en son çare olarak değerlendirmektedir. Günümüzde pek çok kişinin maaşını bankadan alması nedeni ile bankalar artık bu yöntemin yerine kredi borcundan dolayı maaşa haciz konmasını tercih etmekte ve alacaklarını bu şekilde tahsil etmektedir.