İçindekiler

İhtiyaç kredisi pek çok neden için alınabilir. İhtiyaç kredisini okul masraflarınız için, kurs masraflarınız için ya da herhangi başka bir masrafınız için alabilirsiniz. İhtiyaç kredisini hangi ihtiyaçlarınız için alabileceğinizi öğrenmek için yazımıza göz atın.

Hayatınız boyunca pek çok masrafınız olabilir. Bu masraflar eğitim, okul, kurs, kısa süreli giderler ya da seyahat masrafları olabilir. Hayatınızın herhangi bir döneminde herhangi bir masrafınız için nakde gereksinim duyabilirsiniz. Kısa süreli giderleriniz ve nakit ihtiyaçlarınız olabilir. İşte bu ihtiyaçlarınız için eşinizden ve dostunuzdan kısa süreli borç para alamayabilirsiniz.

Artık insanların çoğu birbirlerine borç vermeye yanaşmamaktadırlar. Bu durumda tek seçeneğiniz kalır. O da bankalardan ihtiyaç kredisi almaktır. Aslına bakarsanız kuyumcular da tanıdıklarına ve müşterilerine senetle borç para verebilmektedirler. Ancak tanıdığınız kuyumcu olabilir ve siz para bulamayabilirsiniz. Bu durumda bankalardan ihtiyaç kredisi alırsınız. Ancak nakit paraya gereksiniminiz olduğunda tefecilerden uzak durmalısınız.

Tefecilerden Neden Uzak Durmalı?

Tefeciler, insanların nakit paraya ihtiyaç duymasından yararlanan fırsatçılardır. Bu kişilerin amacı sizin nakit para gereksiniminizi karşılamak değil sizin paranızı almaktır. Tefecilik suçtur. Tefeciler, size verdikleri borç parayı bu tutarın kat ve kat üstünde geri alırlar. Yani verdikleri paraya çok yüksek faiz uygularlar. Bu yüzden tefeciden para almaktansa parasız kalmanız çok daha iyidir.

İhtiyaç kredisi almak için bankalara başvurduğunuzda başvurunuz değerlendirilir ve kredi notunuza bakılır. Kredi notunuz sıkıntılı ve sorunlu değilse ve riskli ya da çok riskli seviyelerde değilse bankalar yüksek ihtimalle kredi talebinizi onaylarlar. Yani kara listede değilseniz ve maaşınız iyiyse bankalar sizin kredi talebinizi onaylayacaklardır.

Bankalardan Kredi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Bankalardan kredi alırken çok dikkatli olmanız gerekir. İhtiyaç kredisini masrafsız aramanız size bir avantaj sağlamaz. Bu yüzden kredinizi masraflı almanız daha mantıklıdır. Çünkü bankalar masrafsız kredilere uyguladıkları faiz oranlarını yükseltmektedirler. Yani siz ihtiyaç kredinisi masrafsız aldığınızı ve bunun avantajlı olduğunu zannederken aslında geri ödeme süresi içinde çok daha fazla masraf ödersiniz. Çünkü kredinize yüksek faiz yansıtılır.

Bankalar sizin ihtiyaç kredinizi onaylamazlarsa bunun nedeni kredi notunuzun düşük olması ya da kara listede olmanızdır. Bildiğiniz gibi eğer kara listede iseniz bankalardan herhangi bir kredili ürün almanız mümkün değildir. Yani bankalar size hiçbir şekilde kredi, kredi kartı vermedikleri gibi, size kredili mevduat hesabı da açmazlar. Bu yüzden kredi aldığınızda bunun geri ödemesini hiçbir şekilde geciktirmemeniz gerekir.

İhtiyaç kredisi aldığınızda bankalar sizden aldığınız kredinin binde beşi kadar dosya masrafı yani kredi tahsis ücreti alırlar. Bu ücrete ayrıca BSMV eklerler. Ancak bu tutar aldığınız kredi çok yüksek değilse yüksek olmayacaktır. Bankalar sizden ayrıca krediyi geri ödeme süreniz boyunca hayat sigortası yaptırmanızı isteyeceklerdir. Yani sizin başınıza bir şey geldiğinde borcunuzun kalmaması için bankalar alacaklı oldukları tutarı sigorta şirketinden tahsil edeceklerdir.