İhtiyacın ne olduğu ile başlamak gerekir ilk başta. İhtiyaç;güçlü istek demektir. Biz tüketim çağı insanlığının gelişen teknoloji, hayat şartlarında yenilikler ile birlikte doğal olarak ihtiyaç algımızda artmaktadır. Cebimizdeki nakit para çoğu zaman yeterli olmadığından kurulan planların gerçekleşmesi zorlaşmaktadır. Mesela yapılmak istenen bir tatil,arzulanan bir teknolojik cihaz veyahut bunun gibi çeşitli istekler.Yeni dönem bankacılığı ile birlikte insanlık bir kredi türüyle daha tanıştı. İhtiyaç kredisi.

İHTİYAÇLARINIZA ÇÖZÜM YOLU
Kısa vadeli ve genellikle birkaç bin lirayı geçmeyen nakdi ihtiyaçlar için tüketici kredisi,bireysel kredi kapsamında bulunan bazı gereksinimler için sağlanan kredidir.

NE GİBİ KOLAYLIKLARI VAR
Son zamanlarda bankaların da müşterileri için işleri kolaylaştırmak adına  teknolojiye uyum sağlanması ile bu kredi için bankaya dahi gidilmesine gerek kalmadan telefon üzerinden işlemler halledilebiliyor.

İnternet bankacılığı ile zaman kaybı olmadan evraklarla uğraşmadan ihtiyaç karşılanıyor.Az masraf ve az evrak ile. Örnek olarak arkadaşlarınız tatile çıkacaklar ve sizin bir birikmişiniz yok.Gerekli şartları sağlıyorsanız kısa sürede başvurunuzu yapabiliyor ve nakit ihtiyacınızı ortadan kaldırıyorsunuz.Oldukça kolaylaşan sitemde belli başlı şartlar aranıyor.

Kredi Çıkmama Sebepleri Nelerdir

Gelir durumu ve bankalar ile geçmişte yaptığınız faaliyet notu-kredi notunuz- başlıca etkenlerdendir.Özel olarak da bankalar genellikle 20 yaşın üzerinde olması,3 aydan fazla olan SGK kaydı şartları aramaktadır.Resmi olarak bildirdiğiniz gelirinizin en fazla %50 sine kadar atlık kredi taksiti ödeyebilirsiniz.
Bankalar arasındaki rekabetten, müşteri memnuniyeti, başvuru süreci gibi imkanlardan  dolayı  ihtiyaç kredisi telefondan,sms ile,internetten kredi ile, kefilsiz olması ile birlikte bir çok avantaj barındırmaktadır.

Evrak masrafları fazla olmadığı için belirlenen vade seçenekleri arasından aylık ödeme yapılır.Vergiler faiz üzerinden hesaplanarak oluşur. Böylece taksit içerisindeki anapara ise taksit tutarından faiz ve vergilerin çıkarılması ile bulunur. Böylece her ay bir kısım ana para ve bir kısmı faizden olacak şekilde borcunuz düşerek ödeme sonlanır.İhtiyaç kredisi faiz oranları diğer kredi çeşitlerine göre biraz daha yüksek olabilir.

İPOTEKLİ/YÜKSEK TUTARLI İHTİYAÇ KREDİSİ KULLANIMI
Sahip olunan bir gayrimenkulü ipotek olarak gösterilebilir nakit ihtiyacı karşılanıp uzun vadede ödemeler gerçekleştirilebilir.
Bu tür bir kredi 48 aya kadar vade yapılabilir ve ödemeler de 3 aylık dönemlerle veya değişken taksitlerle kolaylıklar sağlanır. Belirli düzeyde geliri olan ve diğer kredi birimlerinde olduğu gibi olumlu geçmişi olan müşteriler tercih edilir. Krediyi talep eden kişiye hayat sigortası yapılır. İpotek konulacak yerin uzman incelemesi tarafından belirlenen değerin %80’i kadar kredi limiti verilebilir.
İhtiyaç kredisi hitap edilen müşteri kitlesine hızlı yoldan nakit sıkıntısını karşılayan, ödemelerde kolaylık yapan, genellikle maliyeti çok fazla olmayan durumlar için tercih edilen bir kredi türüdür.