İhtiyaç kredisine son zamanlarda gereksinim duyan kişilerin sayısı artmıştır. Öyle ki, nakit paraya sıkışan herkes bankadan ihtiyaç kredisi almaya çalışmaktadır. Bu yazımızda ihtiyaç kredisinin nasıl alındığını yazdık.

İhtiyaç kredisi bankaların, nakit paraya gereksinim duyan müşterilerine belirli koşullarla verdiği kredi türüdür. Bu kredi türü, bankalar tarafından özel olarak oluşturulabilmektedir. Yani ihtiyaç kredisi adı altında eğitim kredisi, evlilik kredisi, emekliye kredi, öğrenciye kredi ve benzeri şekillerde krediler verilebilmektedir. Bazı bankalar ise bu kredilerin tümünü birbirinden ayrı tutmakta ve ihtiyaç kredisine sadece bireysel ihtiyaç kredisi adını vererek bunu apayrı bir kredi türü şeklinde müşterilerine sunmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Mi Almak İstiyorsunuz?

İhtiyaç kredisi almak istiyorsanız öncelikle kredi notunuza bakmalısınız. Çünkü kredi notunuzun düşük olması bankaların kredi başvurunuza red cevabı vermelerine neden olabilir. Bu da istenmeyen bir durumdur. Çünkü alacağınız red cevapları kredi notunuzu düşürebilir. Bu yüzden kredi notunuz yeterince yüksek olmalıdır. Ayrıca bankaların çoğu kredilere yansıttıkları faiz oranlarını da müşterilerin kredi notuna göre belirlemektedir. Kredi notunuzun yüksek olması düşük faizli kredi almanızı sağlar.

İhtiyaç kredilerinin masrafsız olması pek avantajlı değildir. Çünkü masrafsız kredilere çok daha yüksek faiz oranları uygulanmaktadır. Bu yüzden ihtiyaç kredisi alırken bu kredinin masraflı olanını seçmeniz sizin lehinize olacaktır. Yani avantajlı çıkan siz olursunuz. Üstelik masraflı kredilerde alınan masraf tutarı binde beş oranındadır. Yani 10 bin TL kredi için 50 TL masraf ödersiniz ki bu tutar masrafsız kredilere uygulanan yüksek faiz oranlarından daha düşüktür.

İhtiyaç Kredisi Alırken Hayat Sigortası Yaptırmak Şart Mı?

İhtiyaç kredisi almak istediğinizde bankalar genellikle müşterilerden hayat sigortası yaptırmalarını isterler. Bunun nedeni, bankanın sizden borcu her hâlükârda tahsil edebilmek istemesidir. Hayat sigortası yaptırmak konut kredilerinde ya da taşıt kredilerinde zorunlu değilken bireysel ihtiyaç kredilerinde zorunludur. Bunun nedeni, bankanın konut kredisi verirken konutunuza, taşıt kredisi verirken taşıtınıza ipotek koymasıdır. Bu durumda banka siz borcunuzu ödemediğinizde konutu ya da taşıtı alarak borcu tahsil eder. Ancak bireysel ihtiyaç kredilerinde böyle bir durum söz konusu değildir. Bu yüzden banka sizin hayat sigortası yaptırmanızı şart koşar. Yani sizden borcu tahsil edemediğinde sigorta şirketinden tahsil edecektir.

Hayat sigortası yapma koşulu olmadan ihtiyaç kredisi veren bankalar da vardır. Ancak bu bankaların verdiği ihtiyaç kredilerinin faiz oranları çok yüksektir.

Şubesiz Bankacılık Hizmetleri De İhtiyaç Kredisi Verir

Şubesiz bankacılık hizmetleri de ihtiyaç kredisi vermektedir. Bunlar Enpara ve Nuvo gibi hizmetlerdir. Ancak bu hizmetlerin verdiği ihtiyaç kredileri masrafsız olsa da kredilere yansıtılan faiz oranları çok yüksektir. Bu kredileri alırken hayat sigortası yapmak zorunlu olmasa da kredilere uygulanan faiz oranları yüzde 1,34’ü bulmaktadır. Bu yüzden şubesiz bankacılık hizmetlerinden ihtiyaç kredisi almak pek de akıllıca değildir.