Kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin doldurdukları ihtiyaç kredisi başvuru evrakları değerlendirilirken ilk bakılan veri kredi notu ortalamasıdır. Kişinin kredi notu ortalaması ve aylık geliri değerlendirilerek kredi kullanımına onay verilip verilmeyeceğine karar verilmektedir. Bu nedenle kredi kullanmayı düşünen kişilerin ilk olarak kredi notu sorgulaması yaparak kredi notu ortalamalarını öğrenmeleri gerekir.

Kredi notunu öğrendikten sonra kredi başvuru formu doldurmanız durumunda kredi onayı almanız mümkündür. Peki, ihtiyaç kredisi kullanmak için kredi notu kaç olmalıdır? Öncelikle kredi notu 1200 puandan daha düşük olan kişiler düşük kredi notu ortalaması olduğu için çok zor bir şekilde kredi onayı alabilmektedir. Kredi onayı alabilmek için bu kişilerin ya maaşlarının çok yüksek olması ya da ipotekli ihtiyaç kredisi ya da altın teminatlı kredi gibi bankaya güvence gösterilen kredilere başvuruda bulunmaları gerekir.

Buna ek olarak yine kredi notu 1.200 ile 1.500 puan arasında olan kişiler için de kredi onayı alınması başvuruda bulunulan kredi tutarı ve kişinin sahip olduğu aylık gelire bağlı olarak belirlenmektedir. Yüksek kredi notu ortalaması ise kişinin kredi skorunun 1.500 puan ve üzerinde olması durumunda geçerli olup bu kişiler genelde kolay kredi kullanma hakkına sahiptir.