İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen kişilere bankalar iki farklı hesaplama seçeneği sunmaktadır. Bu seçeneklerin ilkinde kişi kullanmak istediği kredi tutarını ve kredi geri ödeme vadesi alanlarını kredi hesaplama makinesi üzerinden hesaplamakta ve bu bilgilere göre ödemesi gereken aylık taksit tutarını öğrenir.

Bu kredi hesaplama yöntemi ile kişi kullanmak istediği kredi tutarı için ödemesi gereken aylık taksit tutarını öğrenmekte ve buna göre başvurusunu şekillendirmektedir. İkinci yöntemde ise maaşa göre kredi hesaplama işlemi gerçekleştirilmekte olup kredi kullanmak istiyorum diyen kişi aylık belgelenebilir maaş tutarı ve kredi ödeme vadesi bilgi alanlarını doldurarak bu maaş ile kullanabileceği maksimum kredi tutarı bilgisini edinir.

Bu bankadan kredi başvuru formu doldurmadan önce kişinin kendi kredi hesaplamasını yaparak bütçesine uygun olan ve ödemekte zorlanmayacağı bir kredi limiti belirlemesi açısından çok önemlidir. Kredi hesaplaması yapılırken mutlaka bankanın sizden kredi kullandırımı karşılığında talep edeceği kredi dosya masrafı gibi diğer masraf tutarları da dikkate alınmalıdır. İnternetten hizmet veren kredi karşılaştırma siteleri de en uygun ihtiyaç kredisi tutarını belirlemeniz konusunda size yardımcı olacaktır.