İhtiyaç Kredisi Almak İçin Teminat Şart Mı ?

İhtiyaç Kredisi Almak İçin Teminat Şart Mı ?
İhtiyaç Kredisi Almak İçin Teminat Şart Mı ?

İhtiyaç kredisi almak için teminat göstermenin şart olup olmadığı konusunda bilgi almak istiyorsanız yazımızı okuyarak gerekli bilgiyi alabilirsiniz. 

İhtiyaç kredisi almak isteyen çok kişi vardır. İhtiyaç kredisi almak isteyen kişiler pek çok nedenle kredi almak istemektedirler. Bu nedenler düğün, evlilik, ev kurma, ev yenileme, eşya yenileme, akıllı telefon satın alma, borç kapatma ve benzeri nedenler olabilmektedir. Hatta çoğu kişi konut kredisi ya da taşıt kredisi alırken gerekli peşinatı ödemek için peşinat kadar ihtiyaç kredisi alabilmektedir.

İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

İhtiyaç kredisi almak için kredi notunuz yüksek olmalı ve gerekli belgeleri tamamlamalısınız. Bunu yapabilmek için de tüm belgeleriniz tam olmalıdır. Bankadan ihtiyaç kredisi çekmek için kredi notunuz yeterince düşük değilse bankaya teminat vermek zorunda kalırınız. Bu teminat bir kefil, bir memur kefil ya da bir gayrimenkul olabilir. Gayrimenkule ipotek konur ve böylece banka size kredi notunuz düşük olsa da kredi alabilirsiniz.

İhtiyaç kredisi almak için kredi notunuz Türkiye ortalamasının üstünde olmalıdır. Kredi notu Türkiye ortalaması 1450’dir. Kredi notunuz bunun üstünde ise kredi almanız çok kolay olacaktır. Bu ortalamanın altında ise kredi çekmeniz zor olacaktır. Bu durumda bankalara bir teminat göstermekten başka çareniz yoktur.

Kredi Notunuz Düşükse Teminat Göstermeniz Şarttır

Kredi notunuz düşükse kredi alabilmeniz için bankalara teminat göstermeniz şarttır. İhtiyaç kredisi almanız için bunu yapmanız gerekir. Ancak diğer kredi türlerini almak için bunu yapmanıza gerek yoktur. Taşıt kredisi, konut kredisi ve benzeri ipotek gerektiren kredileri almak için teminat göstermeniz şart değildir.

Taşı kredisi ve konut kredisi için bankaya teminat göstermenizin şart olmamasının nedeni taşıt kredisi çekerken taşıta ipotek konması ve konut kredisi alırken konuta ipotek konmasıdır. Ancak bankalar taşıtın değerinin yüzde yüzü kadar ve konutun değerinin yüzde yüzü kadar kredi vermemektedirler. Sadece bunların yüzde 75’i kadar kredi çıkarmaktadırlar. Bu nedenle peşinata ihtiyacınız vardır. İşte bu peşinatı vermek için müşterilerin çoğu ihtiyaç kredisi almaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :   Ev Hanımlarına Banka Neden Kredi Vermez?

Düşük Faizli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

Düşük faizli ihtiyaç kredisi alabilmeniz için kredi notunuz çok yüksek olmalıdır. Kredi notunuz 1600’ün üstünde ise düşük faizli kredi alabilirsiniz. Ancak kredi notunuz 1700 ise daha düşük faizli kredi alabilmeniz mümkün olur. Kredi notunuz 1800 ise kredinizi bankanın uyguladığı en düşük faizle alabilirsiniz. Bankalar size kredi vermek isterler.

Kredi notunuzun yüksek olması hem düşük faizli kredi alabilmenizi hem de uygun vade seçeneklerinden yararlanmanızı sağlar. Faiz oranı düşük olduğu için daha uzun vadelerle kredi almanız mümkün olur. Bu nedenle hem kefil ya da gayrimenkul gibi teminat göstermek zorunda kalmamak için hem de düşük faizli kredi alabilmek için kredi notunuzu her zaman yüksek tutmaya çalışmalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.