Büyük umutlarla kullanılan ihtiyaç kredileri ne yazık ki bir süre sonra pek çok kişinin içinden çıkamayacağı büyük borç bataklarına dönüşmektedir. Özellikle de kredi borcunu kapatmak için kredi çekmek ya da aynı şekilde kredi kartı borcunu kapatmak için kredi çekmek gibi borcu borçla kapatmak bu konuda yapılan en büyük hatadır. İhtiyaç kredimi ödeyemiyorum diyen kişilere bankaların sunduğu en kolay çözüm önerilerinden biri de kredi yapılandırma başvurusunda bulunmaktır.

Ancak kredi yapılandırma başvurusunda bulunan kişilerden bankalar borç ödeme taahhütnamesi aldığı için borcun ödenmesi durumunda kredi borcundan dolayı hapis cezası ile karşı karşıya kalınması kaçınılmazdır. Bu nedenle kredi yapılandırması için kesin bir hesap yapılması ve borcun ödeneceğinden kesinlikle emin olunması durumunda kredi başvurusunda bulunulması çok önemlidir. Burada kişinin dikkat etmesi gereken önemli nokta aylık bütçe hesaplaması yapılarak gelirlerin giderlere olan oranına bakılması ve dengelenmesi çok önemlidir.

İhtiyaç kredisi yapılandırma başvurusu için kredi kullandığınız banka şubesinden yararlanabileceğiniz gibi aynı zamanda bankanın müşteri hizmetleri telefon numarası üzerinden de başvuru işlemlerinizi tamamlamanız mümkündür. Hatta bazı bankalarda internet şubesi üzerinden de kişinin kendi kredisini yapılandırmasına olanak sağlanmaktadır. Yeniden yapılandırma başvurunuzun iptal edilmesi durumunda kredi borç transferi için diğer bankalara başvuruda bulunmanız mümkündür.