İhracatçılara Yeşil Pasaport Verilecek

Borsa Ne İşe Yarar?

İhracat yapan firmaların temsilcilerine yeşil pasaport verilmesi söz konusu. Bu temsilcilere yeşil pasaport verilmesine dair karar alındı ve Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

İhracatçı firmaların temsilcilerine hususi damgalı pasaport verilecek. Daha önce sadece bir tasarı olarak haberlerle yer alan bu uygulamanın yürürlüğe girmesine Bakanlar Kurulu tarafından karar verildi. Bu karar Resmî Gazete’de yayımlandı.

İhracatçı Firmaların Temsilcilerine Yeşil Pasaport Verilecek

İhracatçı firmaların temsilcilerine yeşil pasaport verilecek. Ancak bunun belirli koşulları bulunmakta. Yani bu pasaport ihracat yapan her firmaya verilmeyecek. Sadece belirli koşulları taşıyan firmalar bu olanaktan yararlanacaklar. Bu koşulların başında firmaların ihracat tutarları gelmekte. İhracat tutarlarına göre yeşil pasaportun verileceği temsilci sayısı belirlenecek.

İhracatçı firmaların son üç yıl boyunca gerçekleştirdiği ihracatın bir yıllık ortalamasının 1 milyon doların üstünde olması gerekiyor. Bu durumda firmanın temsilcilerine hususi damgalı yani yeşil pasaport verilmesi ön görülüyor. Yeşil pasaport verilecek ihracatçı firmalar belirlendikten sonra bölge müdürlükleri aracılığıyla ihracatçı birliklerine bildirilecek.

İhracatçılara Yeşil Pasaport Verilmesine İlişkin Esaslar

Bakanlar Kurulu tarafından alınan söz konusu karara göre ihracatçılara hususi damgalı yani yeşil pasaport verilmesine ilişkin esaslar bulunuyor. Buna göre her ihracatçı firmanın temsilcisine bu pasaport verilemeyecek. Ancak son üç yıl boyunca gerçekleştirdiği ihracatı her bir yılda ortalama 1 milyon ABD doları ile 10 milyon ABD doları arasında olan firmaların bir temsilcisine yeşil pasaport verilecek.

Eğer ihracatçı firmanın son üç yıl boyunca her bir yılda gerçekleştirdiği ortalam ihracat 10 milyon ABD doları ile 25 milyon ABD doları arasında ise firmanın iki temsilcisine yeşil pasaport verilecek. Eğer firmanın son üç yılda gerçekleştirdiği ihracatın her bir yıldaki ortalaması 25 milyon ABD doları ile 50 milyon ABD doları arasındaysa bu durumda firmanın üç temsilcisine yeşil pasaport verilecek. Firmanın son üç yılda yaptığı ihracatın bir yıllık ortalaması 50 milyon ABD doları ile 100 milyon ABD doları arasında ise firmanın dört temsilcisine yeşil pasaport verilecek. İhracat yapan firmaların son üç yılda yaptığı ihracatın yıllık ortalaması 100 milyon doların üstünde ise bu firmaların beş temsilcisine yeşil pasaport verilecek.

Firma Temsilcilerinin Eşlerine ve Çocuklarına Yeşil Pasaport Verilmeyecek

İhracatçı firmaların arasından yukarıda belirttiğimiz koşulları taşıyan firmaların temsilcilerine yeşil pasaport verilse de bu temsilcilerin eşlerine ve çocuklarına yeşil pasaport verilmeyecek. Firmaların sahipleri, ortakları ve çalışanları ise hususi damgalı pasaport alabilecek.

Eğer bu kanundan yararlanmak istiyorsanız İçişleri Bakanlığına ve Ekonomi Bakanlığı tarafından belirlenen talep formunu doldurarak yeşil pasaport başvurusu yapabilirsiniz. Bu form ihracatçı birlikleri tarafından incelenecektir. Eğer firmanız gerekli koşulları sağlıyorsa başvurunuza onay verilecektir. Firmanızın siz başvuru yapmadan gerekli koşulları sağlaması durumunda temsilcilerinize yeşil pasaport verilebileceğini bölge müdürlükleri aracılığıyla ihracatçı birliklerinden öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.