Bankadan kullanılan kredili ürünler arasında en çok tercih edilenlerden biri olan kredi kartı dikkatli kullanıldığı takdirde son derece faydalı bir ödeme aracı olurken dikkatsiz kullanılması durumunda ise büyük borç bataklarına dönüşmektedir. Kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda banka alacağın tahsili için yasal haklarını kullanır. Bunlardan biride icra takibi yapmaktır. İcraya düşen kredi kartları ne olur?

Kredi Kartı İcralık Olursa Ne Olur?

Kredi kartının icralık olması durumunda bankanın yapacağı ilk şey adınızı kara listeye almak olacaktır. Kara listeye girenlere kredi ya da kara listeye girenlere kredi kartı verilmesi kesinlikle mümkün olmadığı için aslında kredi kartının icralık olması en çok bu konuda kişilere zarar vermektedir.

Yani pek çok kişi kredi kartı borcundan icra verilmesinden tedirginlik yaşamakta olup aslında en büyük tehlike kredi kartı borcundan yasal takip başlatılan kişilerin kara liste adı verilen listeye girmesidir.

Kredi Kartı Borcundan Hapse Girilir Mi?

Kredi kartı borcundan dolayı hapis cezası alınması sadece kişinin kredi kartı borcu yapılandırma başvurusundan yararlanarak sözleşme imzalaması durumunda söz konusudur. Yani normalde kredi kartı borcu olan kişilerin bu borcu ödemedikleri için hapis cezası almaları kesinlikle söz konusu değildir.

Bunun için ancak kişinin kredi kartı borcu yapılandırma başvurusunda bulunmaları ve bununla ilgili sözleşme imzalamalarıdır. Aksi durumda borçtan dolayı hapis cezası alınması kesinlikle mümkün değlidir.