Özellikle de borçları olan ve borcumu kapatmak istiyorum diyen kişilerin tercih ettikleri ilk yöntem bankalardan kredi kullanmaktır. Ancak kredi onayı almak isteyen kişilerin belirli kriterleri taşımaları gerekir.

Bu kriterleri taşımayan kişilerin doldurdukları kredi başvuru formu kredi reddi kararı ile sonuçlandırılmaktadır. Peki, “icralık oldum kredi çekebilir miyim?” diyen kişilerin kredi onayı almak için şansları var mıdır?

İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar 

Kişinin icralık olduğunda kredi kullanıp kullanamayacağı hangi nedenden dolayı icralık olduğuna bağlı olarak değişmektedir. Banka borcundan icralık olanlara kredi verilmesi kesinlikle mümkün değildir.

Çünkü banka borcundan yasal takip altına giren kişilerin isimleri kara listeye girmekte olup kara listedekilere kredi verilmesinin mümkünatı yoktur. Bu nedenle kredi borcundan icralık olanlar ile kredi kartı borcundan icralık olanlar tarafından bankadan kredi kullanılarak borcun kapatılması kesinlikle mümkün değildir.

Ancak senetle borçlanan ya da finans kurumları haricinde bir başka kanala olan borçları nedeniyle icralık olan kişilerin kredi notu ve aylık belgelenebilir geliri uygunsa bu durumda bankadan kredi kullanarak icralık olan borcun kapatılması mümkündür.

Bu şartları taşıyan herkes ülkemizde kredi veren tüm bankalar üzerinden ihtiyaç kredisi onayı alabilmektedir. Burada önemli olan bankanın aradığı kredi kullanma koşulları için uygunluktur. Yüksek kredi notu ortalaması olan ve kullanacağı kredi tutarının aylık ödemesini karşılayan kişilerin bankadan kredi kullanmalarına isimlerinin kara liste içerisinde yer almaması durumunda izin verilmektedir.