İcradaki Evimi Geri Alabilir Miyim?

İcraya düşen evini geri almak isteyen çok sayıda kişi vardır. Bu kişiler bankalardan konut kredisi alan ya da bankaya konutunu ipotek ettirerek kredi alan kişilerdir. İcraya düşen evinizi almanız mümkündür. Bunun nasıl olduğunu yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Evi icraya düşen kişilerin sayısı oldukça fazladır. Bu durum iki şekilde olmaktadır. Birincisi kişinin konut kredisi almak için evi ipotek ettirmesi ve kredi borcunu 90 gün boyunca ödememesidir. İkinci durum ise kişinin evini rehin vererek bankadan kredi çekmesi ve yine kredi borcunu 90 gün boyunca ödememesidir. Bu durumda yine ev icraya düşmektedir. Bankadan kredi aldığınızda bu kredi borcunuzu 90 gün boyunca geciktirirseniz banka size bir uyarı kâğıdı gönderir. Size borcunuzu ödemeniz için yedi günlük süre tanır. Ancak yine borcunuzu ödemezseniz bu durumda banka ilk önce ipotekli olan evi satarak borcu tahsil etmeye çalışır.

Evinizin icraya düşmesi demek borcunuzu bankaya 90 gün ödememeniz, bankanın size verdiği yedi günlük süre içinde yine borcunuzu ödememeniz ve bu durumda bankanın borcu tahsil etmek için ipotek koyduğu evi icra müdürlüğü aracılığıyla satışa çıkarmasıdır. Yani bu durumda ev satışa çıkarılır ve ihaleye giren kişilerin arasından en yüksek tutarı veren kişi evi satın alır. Bu satış işleminin usulü budur. Banka evinizi sattıktan sonra borç tutarını satış işleminden alır ve kalan tutarı size verir.

İcradaki evinizi geri almanın yolu eviniz satışa çıkarılmış olsa da borcunuzu kapatmak ve evinizin üstündeki ipoteği kaldırmaktır. Ancak başka bir yolla da evinizi almanız mümkündür. Bu da ihaleye girip evinizi satın almaya benzeyen bir yoldur. Ancak elbette siz evinizin satış ihalesine giremezsiniz. Çünkü zaten paranız varsa banka sizden öncelikle borcunuzu kapatıp evinizi kurtarmanızı bekler. Yani evinizin satış ihalesine girmeniz kanunen mümkün değildir. Ancak evinizi her hâlükârda almak istiyorsanız bunun için kullanabileceğiniz bir yöntem mevcuttur. Yazımızın devamında bu yöntemi anlatacağız.

İcraya düşen evinizi almanızın tek yolu bir yakınınızın evinizin satışa çıktığı ihaleye girmesidir. Hatta bazı durumlarda kişinin birkaç yakını da evi satın alabilmek için ihaleye girebilir. Yakınlarınız, akrabalarınız ya da arkadaşlarınız olabilir. Burada önemli olan husus, ihaleye giren kişinin güvenilir olmasıdır. Çünkü bu kişi evinizi satın alacak ve tapu onun adına olacaktır. Bu yüzden ihaleye girecek kişileri güvenilir yakınlarınızın arasından seçmeniz gerekir. İhaleye giren yakınınız ya da yakınlarınız evinizi satın alır ve tapu ilgili kişinin adına olur. Daha sonra siz bu yakınınızla aranızda anlaşabilirsiniz.

İcraya düşen evinizi almanız zordur. Bu yüzden en iyisi kredi aldığınızda geri ödeme taksitlerinizi aksatmadan ödemektir. Çünkü icraya düşmek zaten kötü iken bir de kredi borcunuzu 90 gün ödemediğiniz için kara listeye girmeniz söz konusudur. Yani bu noktadan sonra beş yıl boyunca hiçbir bankadan kredili ürün almanız mümkün değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorum yapınız.
Lütfen adınızınızı giriniz.