Kişinin bankalara olan kredi borcu ya da kredi kartı borcu gibi borçları nedeni ile icra takibine düşmeleri ne yazık ki kredi notu ortalamaları üzerinde son derece olumsuz bir etki oluşmasına neden olmaktadır. Bankaların müşterilerinin gerçekleştirdikleri kredi başvurularını değerlendirme konusunda kullandıkları ortak bir sistemleri bulunmaktadır.

Bu sistemde borçlarını ödemeyen kişiler Kara Liste adı verilen bir listeye kayıt edilir ve kara listede olanlara kredi ya da kredi kartı onayı verilmesi ne yazık ki mümkün değildir. Bankaların böyle bir uygulamada bulunmalarının en önemli nedeni hem borcunu ödemeyen kişilerin son derece etkin bir şekilde cezalandırmak istemeleri hem de kişinin borcunu ödemeye kendisini mecbur hissetmesini sağlayabilmektir. İcra takibine düşen herkes maalesef ki kara listeye girer.

Bir süre sonra kara liste affı çıksa dahi icra takibinden sonra kredi notunu kısa sürede yükseltmek mümkün değildir. Çünkü kredi notunu yükseltmek için kişinin bankadan kredi kartı ya da kredi ürünleri kullanması gerekmektedir ancak banka kara listede olanlara kesinlikle bunlar için onay vermez. İcra borcunun kapatılmasının ardından kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin tek şansları ipotekli ihtiyaç kredisi ya da altın teminatlı kredi kullanmasıdır.

Ancak bu tip kredi başvurularında da bankanın kredi onayı verip vermeyeceği hakkında bir kesinlik bulunmaz. Genelde bankalar bu tip başvurularda kredi reddi kararı vermekte olup bunun tek nedeni kara listeye giren kişilerin cezalandırılması ve kredi borcunun ödenmesi konusunda kişilerin üzerinde baskı oluşturulmasıdır.